Blog

08.09.2014
13:30

Krylovi Pepové

30. září 1989, tedy brzy tomu bude 25 let, přijel do Prahy tehdejší ministr zahraničí a vicekancléř Spolkové republiky Německo, Hans-Dietrich Genscher, aby seznámil východoněmecké uprchlíky, shromážděné na západoněmeckém velvyslanectví, s dohodou mezi oběma německými státy. Podle ní měli být uprchlíci vyhoštěni ze své vlasti, a tak měli konečně možnost odjet do západního Německa. (Připomeňme, že občané komunistických států nemohli volně cestovat do zahraničí, zejména západním směrem.) První zvláštní vlaky byly z Prahy vypraveny v noci z 30. září na 1. října a přepravily více než čtyři tisíce lidí.

Na hromadné utíkání východních Němců na přes Česko a Maďarsko na Západ reagoval tehdy velmi rychle Karel Kryl svou písní „Braniboři v Čechách“. Na YouTube lze nalézt nahrávku z vystoupení na Festivalu nezávislé kultury ve Vratislavi, který se konal 3.-5. listopadu 1989. Kryl v písni se svým pověstným sarkasmem vysvětluje, proč východní Němci utíkali před svým vládcem („Gérem“) na Západ: „Vzal Géro jako urážku, že nikdo nechtěl bumážku a povolení k vystavení pasu. A že dokonce farnosti už dělají mu schválnosti a nechtějí mu plnit státní kasu. Je divu, že je naštvaný, když uteče mu poddaný, jenž vystaven byl léta jeho péči, a že se cítí uražen, když fůra mužů, fůra žen se u sousedů z jeho péče léčí.“

V závěrečné části své písně Kryl naráží na to, jak Češi („Pepa“) vykrádali auta Němců, kteří uvázli na své cestě na Západ v Praze. Píseň vrcholí prorockou vizí základů, na nichž byl založen vývoj po roce 1989: „Proč by si jeden nepokrad, jo v tom je Pepa demokrat, vždyť šikulovi má být dána šance. My přežili jsme Habsburka a dneska máme wartburga a tuzexový konto v Živnobance. Pak odstartuje po lupu na víkendovou chalupu, tam s kamarády švihne pivní kúru a na poměry skuhraje, ví, že to zas nějak uhraje, a už se těší na demokratůru.“

Zdá se mi, že při pohledu zpět na polistopadový vývoj umí česká společnost porozumět Krylově jasnozřivosti až dnes, nebo to možná ještě pár desítek let bude trvat.

Boris Cvek
katedra buněčné biologie a genetiky

 

 

  •  
  • 0 Komentář(e)
  •  

Pro komentování musíte být přihlášeni.Přihlaste/zaregistrujte se

zpět