Blog

01.06.2014
12:37

Můj drahý Faceboočku…

Líza Tolarová otevřela skříň, vylovila zpod hraničky prádla, prosyceného vůní kdoule, tlustý sešit v modrých plátěných deskách, sedla ke stolku a jala se chvatně psát špatnou němčinou, ale velmi úhledným švabachem.

— Dnes Ti svěřím, můj drahý deníčku, veliké tajemství, o němž mé srdce včera ještě nevědělo. Neboť do mého žití vstoupil ten, který se tolik podobá mým nejsmělejším snům, že jsem z toho všecka zmatena, takže sotva na nohou stojím a hlava má zmámená mi jde kolem. Co si o mně myslíš, krásný cizinče? Hovořils se mnou dvorně a vybraně, leč zítra zajisté už  ani nevzpomeneš nepatrného skromného děvčete z Perlové ulice v Praze…

Takto psala zdobně a dojemně, snažíc se napodobit styl módních společenských románů, když tu jí vhrkly slzy do očí, i napsala po česku:

— Kéž najme ten náš krám a ostane v jednom domě s námi!

Takto rekonstruuje deníkovou kreativitu mladé dívky žijící v Praze na počátku 60. let 19. století Vladimír Neff v románu Sňatky z rozumu z roku 1957 – striktně vzato, Líza Tolarová nepsala švabachem, nýbrž kurentem, a podle následující zmínky o nedatované nedělní produkci vzduchoplavce Antonina Regentiho, jež se, jak vyplývá z jiných pramenů, uskutečnila v neděli 9. června 1862 na pražském Žofíně, učinila Líza Tolarová výše citovaný zápis do svého deníčku mezi 4. až 8. červnem 1862.

Dnešní mladé české ženy si nejspíše deníčky nevedou, a poněvadž většinou už nečtou klasickou ani moderní beletrii, bezpochyby by nebyly s to formulovat ve své mateřštině tak komplikovaná souvětí, jak to dokázala Líza Tolarová, natož aby tak činily v němčině. Mají totiž místo deníčků, úzkostlivě ukrývaných ve skříni v hraničce spodního prádla (nyní ovšem daleko úspornějšího nežli bývalo prádlo našich praprabáb), veřejnou sociální síť – Facebook, nahradivší v mnohém ohledu někdejší dívčí deníčky či památníčky. Byť citovaná pasáž z Neffova románu je text fiktivní, dobře ilustruje mentalitu mladé Pražky z 2. poloviny 19. století, vystiženou mj. též v prózách tehdejších českých spisovatelů s Janem Nerudou v čele.

Jak se reflektuje mentalita dnešních mladých žen na Facebooku? Zneuživ přihlašovacích údajů jednoho svého příbuzného (facebookový profil si zakládat nehodlám – docela mi postačuje, když jsem e-mailově obtěžován výzvami účastníků sítě LinkedIn, abych si je „přidal do své sítě“, třebaže žádnou takovou síť nevlastním), čirou náhodou jsem na Facebooku objevil studentku Pedagogické fakulty UP v Olomouci N. N., vzdělávající se v oboru Výchovné poradenství, jež o sobě sděluje (a četnými fotografiemi – včetně svého tetování – svá sdělení opatřuje) mj. toto (cituji i s pravopisnými chybami, emotikony vypouštím):

15. 11. 2010

Tak tedka se mi něco povedlo! Furt mi lítala před ksichtem masařka, vezmu noviny, ale ta sviňa furt lítá a nesedá...tak jsem se postavila jako správnej pálkař a mrd ju! To byl houmran, letěla až za počítač a je tuhá!!!!

14. 12. 2011

Dneska fakt dobrá zkouška .... slečno jak byste vysvětlila tohle??? ...Nevím... A co je tohle? ...No asi... nevím .... A tohle bude asi co? ...Netuším.... A jak byste se teď ohodnotila? ...To je přece na vás!.... Tak to bude asi za 2, takže píšeme splnila za C..... dobrýý no beruuu....

26. 3. 2012

Víkend na motorce a močák je opět v pi**! Zas nebudu moct cely tyden kafe a vino, to nepřežiju....

23. 1. 2013

co s tyče workshopu kdo jdete, tak já mám:

21. 3. 2013

Řešení obtížných životních situací v pohádkách

28. 3. 2013

Jak s úsměvem vydržet ve školství

25. 4. 2013

Hlas – nejcennější nástroj učitele setkám se tam s někým?

29. 4 2013

poslední týden školy, bájo... a pak učit učit učit! A ve středu líbáníčko někde pod stromečkem a už je tu zas květen!

22. 8. 2013

Jupí, dneska poslední den žraní antibiotik a zítra hned oslava narozenin! Konečně se s radostí opiju

30. 11. 2013

Tyjo je mi fakt dobře po včerejšku... ve třech vypit dvě flašky vina a švestkovou vodku faaakt dobrý.... dobré ráno všem

22. 1. 2014

Prosím prosím, zítra ať při mě stojí všichni svatí!!!!!!! Já už tu deviaci nechci ani vidět! Nikdy!!!

3. 3. 2014

Super zážitek dne... jdu do Teska pro cca 5 věcí, po zaplacení mě odchytne sekuriťák s otázkou: A co ty stíny co jste měla v košíku a pak si je strčila do kapsy? A já: Cooožžee?? Po vysypání celé kabelky, trapasu jak brno a potvrzení, že ta údajná zlodějka měla jinou kabelku jsem mohla konečně jít! Kdyby mi alespoň dali nějakou poukázku na nákup za psychickou újmu a neoprávněné obviňování... hovada

7. 3. 2014

jde se vařiiitt... a pak psat Bc. fuj

7. 3. 2014

Včera jsem se vrátila do dětství... injekci mi píchla dětská doktorka, dostala jsem barevnou náplast se zvířátky a lipo jako bolestné hned je ten den hezčí

26. 3. 2014

Proč tady není nikdo poblíž když jsem nadržená???

2. 4. 2014

práce na praktické, zítra konzultačky, bléé — (– cítí se na dně)

6. 4. 2014

Tak dnešním dnem je bakalářka hotová, teď jen aby se mi už konečně ozvala vedoucí a schválila ji .. uff chvíle klidu...

23. 4. 2014

Tak dneska jsem konecne uzavrela tu silenou epizodu nazvanou bakalarska práce odevzdanim a splnenim studijních povinnosti, tedka si dam chvili voraz do obhajoby a pak me cekaji krasne prazdniny plne učení a v září statnice... Jupiii

Nezbývá než konstatovat, že mezi mentalitou měšťanské dívky Lízy Tolarové z šestého desetiletí 19. století a mentalitou vysokoškolské studentky N. N. z druhého desetiletí 21. století zeje propast hlubší nežli Macocha. Zejména a hlavně – zatímco se Líza Tolarová při prvním setkání se svým budoucím manželem stydí tak, až „plane jasným ruměncem v drobné hezké tváři“ a „lalůček ucha vykukující zpod hladkého černého účesu je tak rudý“, až budí dojem, že „na něm má rubínový přívěsek“, budoucí výchovná poradkyně N. N. budí dojem, že stud zcela postrádá.

Jiří Fiala
emeritní profesor katedry bohemistiky

  •  
  • 2 Komentář(e)
  •  
Oldřich Richterek
11.06.2014
20:33
Reakce

Vážený pane profesore,

milý Jiří,

 

brouzdal jsem chvíli po webových stránkách mé „rodné“ olomoucké univerzity (občas tam hledám novinky z akademické půdy i z „olomouckého ovzduší“ obecně) a s chutí jsem si přečetl Tvůj příspěvek „Můj drahý Faceboočku…“

 

 

Mám podobné zkušenosti, dokonce i v esejích či písemných projevech studentů na semináři… Jednu z hlavních příčin vidím v tom, že tito mladí lidé přestali číst, zvykli si všechno vstřebávat pomocí hotových obrazů na obrazovce svého počítače nebo „chytrého“ telefonu a samozřejmě „vstřebávat“ jen tu nejjednodušší podobu sémantiky, která se jim v této souvislosti v mozku zrodí, případně jen přejímat názory jiných (samozřejmě jen ty nejjednodušší)…

 

 

Já jsem, bohužel, podlehl prosbě vnoučat a na Facebook jsem „vstoupil“. Základní činnost spočívá v tom, že apriorně „mažu“ bláboly, které se mi pokoušejí vnutit ti lidé (bohužel i akademicky vzdělaní!!!), kteří sedí od rána do večera u počítače a všechny ty masově kolportované žvásty pomáhají předávat dál (můj syn, fyzik, s oblibou říká, že jen „ucpávají“ síť…). Já jsem ale, preventivně, “povolil „přátelství“ jen asi 10 lidem (z toho cca 6 nejbližší příbuzní), nicméně bolestně vysvětluji například generaci vnoučat, že nechápu, k čemu má někdo 360 přátel na Facebooku???

 

 

Srdečně Tě zdravím a přeji pevné nervy (sporadicky se mi přece občas podaří odhalit studenta(studentku) se snahou „jít zainteresovaně“ za hranici tohoto bezduchého blábolu. Snad jen proto jsem ještě úplně nerezignoval...                                    

 

 

Olda Richterek (UHK Hradec Králové)

Jan Sobotka
12.06.2014
19:42
Není však všechno jinak?

Duševní obzor hrdinky blogu, její záliby a vybraná mluva by jí kdysi nedovolily složit maturitu, ale v době, kdy trvale reformujeme školství a zvyšujeme počty vysokoškoláků, abychom nezaostávali za světem, by zřejmě bylo úzkoprsé bránit jí v dosažení univerzitního vzdělání. Koneckonců inkriminovanou zkoušku zvládla, takže rodiče školáků se mohou těšit, že jejich děti zaujme při výchově k slušnému chování a přesvědčí je o škodlivosti nemírného požívání alkoholu.

Není však všechno jinak? Nepracuje naše hrdinka ve skutečnosti na lince na zpracování drůbeže, jejímž pracovníkům se omlouvám, a nebyl její blog upraven a zneužit s cílem poškodit v konkurenčním boji dobré jméno dotčené fakulty? Kdyby tomu tak bylo, nezlobil bych se, neboť by si fakulta mohla oddechnout: „Tak hluboko jsem ještě neklesla.“

Pro komentování musíte být přihlášeni.Přihlaste/zaregistrujte se

zpět