Novela VŠ zákona
Ve vnějším připomínkovém řízení se nyní nachází léta obráběná, zatracovaná a zase kříšená novela vysokoškolského zákona. Kam má paměť sahá, přežila nejméně pět ministrů školství a nespočet náměstků. Kdo se s její stávající podobou chce seznámit, najde ji mezi vládními dokumenty ZDE. Teoreticky je ještě možno znění některých paragrafů ovlivnit, kdo by tak chtěl učinit, mohu jeho připomínky tlumočit přes Radu vysokých škol (prosím do úterka 2. září).
Čekají nás některé podstatnější změny, zcela se například přetvoří systém akreditací. Místo spousty jednotlivých oborů bude moci...
Veřejný zájem
Nedávno mi byla předestřena v souvislosti s debatou o společenské a hospodářské situaci, ve které žijeme, úvaha o tom, že nejlépe je, když se člověk narodí bohatý. Chvíli jsem nad tím přemýšlel, a pak jsem uvažoval asi takto: k čemu je mít velký majetek v nějaké rozvrácené společnosti, kde nefunguje obchod (nelze si nic koupit), lidé žijí v bídě (takže když někoho okradou a jdou do vězení, je to pro ně vysvobození, protože mají jídlo a střechu nad hlavou) a nefunguje justice a policie (takže někdo mocnější může kdykoli bohatému jeho majetek ukrást)?
Dobře, namítne se, že bohatý...
Mimeze v architektuře a Venturi v Olomouci
V areálu olomoucké fakultní nemocnice vyrostla z architektonického hlediska zajímavá budova. Mám na mysli polyfunkční objekt lékárny. Není na území České republiky mnoho podobných staveb (alespoň o nich nevím). V čem je tato stavba tak zvláštní? Jednoznačně svým exteriérem nebo chcete-li designem. Někde jsem se dočetl, že opláštění budovy a okénka připomínají ponorku, svalová vlákna nebo, a to mi přijde nejpravděpodobnější vyjádření architektova záměru, krabičku na léky. A tím se dostávám k tématu úvahy, kterým je problematika mimesis v architektuře.
Mimetická teorie (nebo...
Svět bez antibiotik?
Co nás čeká, až rezistence bakterií vůči antibiotikům vzroste natolik, že zcela přestanou účinkovat? To je otázka, o které mimo jiné diskutovali vědci z univerzity v Edinburghu a ve Strathclyde na Evropském biotechnologickém kongresu ve skotském Edinburghu.
O tom, že se jedná o skutečně aktuální a čím dál tím hrozivější problém, svědčí i iniciativa britského ministerského předsedy Davida Camerona, který sestavil panel z expertů v oblasti vědy, financí, průmyslu a zdravotnictví, aby sestavili plán na podporu vývoje nových antibiotik. V uplynulých 25 letech se nepodařilo vyvinout...