Blog

21.10.2015
09:24

„Plagiátorské univerzity, respektive fakulty“ (II)

Vraťme se nyní k již zmíněnému laickému inkvizitoru Heinrichu Franzi Bobligovi a datu jeho úmrtí. Petr Kreuz na své facebookové stránce 23. září t. r. ve 14.25 hod. sdělil facebookové veřejnosti (chyby v interpukci a překlepy opravuji), co následuje:

„Pro odlehčení: PhDr. Pavla Slavíčková, PhD., z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nejenže přejmenovala ve svém článku [spr. v kapitole kolektivní monografie] čarodějnického soudce Jindřicha Františka/Heinricha Franze Bobliga z Edelstadtu na Heinze Friedricha, ale dokonce tvrdí, že absentuje písemný záznam o Bobligově úmrtí, a to s odkazem na sdělení archiváře PaedDr. Zdeňka Kašpara ze Zemského archivu (ZA) v Opavě, pobočka Státní okresní archiv (SOkA) Olomouc (Pavla Slavíčková, Soudce Heinz Friedrich Boblig z Edelstadtu, in: Olomoucké baroko. Výtvarná kultura z let 1620–1780. 1. Úvodní svazek. Proměny ambicí jednoho města, Olomouc 2010, s. 174–181, cit. s. 174, vč. pozn. 2). Bobligův úmrtní záznam pochopitelně existuje, ale nenachází se v SOkA Olomouc [jak ostatně P. Slavíčkové ve shodě se skutečností sdělil archivář Z. Kašpar], nýbrž (přirozeně) v příslušné matrice zemřelých uložené v centrále ZA Opava [spr. ve fondech ZA Opava, pracoviště Olomouc], jmenovitě v matrice zemřelých olomoucké farnosti svatého Mořice z let 1682–1758 (ZA Opava, Sbírka matrik, inv. č. 5607, sign. O III_25 (1682–1758), pag. 124). Matriky uložené v ZA Opava jsou přístupné online na internetu už někdy od roku 2008. Kol. Slavíčková si tedy mohla uvedený záznam vyhledat. Záznam jsem našel (včetně určení farnosti) asi za 10 minut. Bylo to usnadněno tím, že přesné datum úmrtí J. F. Bobliga je známo ze starší literatury. Záznam dávám k dispozici.“

Faksimile příslušné stránky matriky zemřelých svatomořické matriky, jež dokládá, že H. F. Boblig z Edelstadtu zesnul v Olomouci 27. ledna 1698, přimělo Zuzku Popelkovou, aby 2. října 2015 v 8.02 hod. k výše citovanému sdělení dodala: „Váhala jsem, ale přidám také jednu poznámku k dokladu o úmrtí Bobliga. Díky dr. Spáčilovi vím, že se dochoval ještě jeden záznam v úmrtní matrice P. Marie na Předhradí (ZA Opava, Sbírka matrik, inv. č. 5621, sig. O IV_1 (1682–1712), pag. 246). Nabízí se tedy otázka, kde byl vlastně Boblig pohřben a proč je zápis ve dvou matrikách...“

K tomuto dodatku téhož dne v 8.48 hod. Petr Kreuz podotkl: „Tohle je opravdu velmi zajímavé. Navíc nebýt pana dr. Spáčila, tak by to nikoho nenapadlo. Pokud člověk najde v matrice zesnulých jeden úmrtní zápis, tak už v jiné matrice a v jiné farnosti nehledá... Ty dva úmrtní zápisy Bobliga v matrikách dvou farností jsou opravdu pozoruhodné, zadávají podnět k úvahám a spekulacím a zvyšují počet záhad, které beztak (v pracích některých historiků a autorů literatury faktu) Bobligovu osobu obestírají...“

Sherlock Holmes prý za podobných okolností říkával (nikoli však v „holmesovských“ povídkách Arthura Conana Doyla) : „Elementary, my dear Watson!“ – „Jak prosté, milý Watsone!“ Ono totiž postačí si tyto úmrtní záznamy přečíst. Svatomořický farář napsal k datu 27. ledna 1698 toto: „H. Frantz Publik [sic!] est obtq Campanis pulsatū ad S: Mauritium. 0.“ – „Pan Franz Boblig zemřel. Vyzváněno zvonem u sv. Mořice. 10 [krejcarů].“ V úmrtní matrice kostela Panny Marie na Předhradí (kostel stával do roku 1839 v místech budovy dnešní Knihovny města Olomouce na nám. Republiky) je k témuž datu zaznamenáno toto: „Ex Hinc. H: Henricus Bublick [sic!] Von Vorburg 87 Jahr’ alt. ad Ecclam.“ – „Odtud [tj. z vnitřního města, v matrice se zaznamenávala též úmrtí na olomouckých předměstích]. Pan Henricus Boblig z Předhradí, stár 87 let. Při kostele.“ Nevíme bohužel, ve kterém domě na Předhradí Boblig bydlel a zemřel, poněvadž se tehdy se domy ještě nečíslovaly, a ve starších matrikách nejsou tudíž čísla domů uváděna. Heinrich Franz Boblig, narozený roku 1611, byl pohřben na ohrazeném hřbitově u kostela Panny Marie na Předhradí (městské části zaujímající území od dnešního náměstí Republiky po dnešní hotel Palác), přičemž bylo vyzváněno též ve zvonici kostela sv. Mořice, což pozůstalé přišlo na 10 (lat. „decem“, odtud symbol „0m“ nebo „0.“) krejcarů. Většinou činil poplatek za exekvie u sv. Mořice dva nebo tři krejcary, zatímco 4. dubna téhož roku byla „Anna von Holitz bettl Weib“ – „Anna z Holice, žebravá žena“ – uložena k věčnému spánku „gratis“, tj. zdarma, stejně jako následujícího dne „Brigitta ein Betlerin [sic!]“ – „Brigita žebračka“.

Kostel Panny Marie na Předhradí s ohrazeným hřbitovem. Detail univerzitní teze Matyáše Schmidta z Brna ozdobená mědirytinou požáru Nové věže na olomouckém Předhradí 23. dubna 1673. ZA Opava, pracoviště Olomouc, inv. č. UO-233

(Pokračování)

Prof. Jiří Fiala, CSc.
emeritní profesor katedry bohemistiky FF UP

  •  
  • 0 Komentář(e)
  •  

Pro komentování musíte být přihlášeni.Přihlaste/zaregistrujte se

zpět