Zobrazují se příspěvky pro: Obecné
Zobrazit opět všechno
Barbarství na Moravě
Jezdím domů vlakem. Po náročném dnu jsem uslyšel ve vestibulu hlavního nádraží libé tóny. Zprvu jsem si myslel, že mám halucinace, ale pak mi došlo, co slyším. Piano (sic). Olomouc se zapojila do projektu Piano na ulici a na klavír si mohli zahrát amatéři i profesionálové. Se stejným projektem jsem se setkal i v Praze. Funguje i v Pardubicích. Bylo to vždy pohlazení na duši, vidět a slyšet. Mladé lidi, vetché stařenky, jednoruč i obouruč.
Před dvěma týdny zážitky skončily. Klavír byl odvezen do Smetanových sadů. A důvod? Oficiální zpráva zní, že brnkání na klimpr vadilo výdeji...
Ve službách UP v Číně
Má pracovní cesta do Číny byla motivována snahou o navázání pedagogické a vědecké spolupráce s významnými čínskými univerzitami v Pekingu, Nanjingu a Šanghaji. V průběhu týdenní cesty proběhlo jednání na půdě šesti univerzit, které vyjádřily zájem především o vzájemnou výměnu studentů a vědců, o společný výzkum ve vytipovaných vědeckých oblastech i o vybrané joint degree a double degree studijní programy. K celkovému úspěchu mise významně přispěla pomoc ze strany čínského ředitele Konfuciovy akademie v Olomouci profesora Xiaoming Huanga a také vynikající týmová spolupráce všech...
Měkké dovednosti jsou nebezpečná móda
V debatách o rezignaci Václava Klause ml. padlo, že jejím důvodem jsou i neshody v představách o dalším vzdělávání na školách PORG. Ondřej Šteffl ve svém vyjádření sdělil (lidovky.cz, 22. 1.), že by si vybral koncepci pana Romana, tedy koncepci orientovanou na "non-cognitive skills" (česky někdy „měkké dovednosti“), že „plánované změny ... připravují děti pro život hluboko v 21. století“, že „mladý Klaus žije stále v minulém století“ a že jsou důležité i jiné věci než předměty, které „zde máme od roku 1848“.
Zveřejněné informace o doznívajícím sporu jsou pochopitelně kusé, ale zdá...
K osudu insignií staré olomoucké univerzity
Jak připomněl prof. Jiří Fiala ve svém blogu Záhada právnického žezla, byly v roce 1870 čtyři žezla a rektorský řetěz pocházející z majetku zrušené olomoucké C. k. Františkovy univerzity zapůjčeny Leopoldo-Františkově univerzitě v Innsbrucku. Prof. J. Fiala také uvedl, že se snahy o navrácení těchto univerzitních insignií po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 nesetkaly s úspěchem. Připomeňme proto podrobněji tyto neúspěšné snahy usilující o návrat olomouckých univerzitních insignií do vlastnictví československého státu.
Již v roce 1919 se této záležitosti ujalo...