Zákon o mládeži po deseti letech – bilancuje se v Olomouci
Aplikační dopady zákona o soudnictví ve věcech mládeže analyzují účastníci konference, která byla dnes zahájena v aule právnické fakulty. S desetiletým odstupem od přijetí právní úpravy se odborníci z celé České republiky zamýšlejí nad tím, do jaké míry naplňuje očekávání svých tvůrců.
„Deset let je poměrně postačující doba k tomu, aby bylo možné se zamyslet nad tím, jak zákon plní funkci, kterou si od něj jeho tvůrci a zákonodárci slibovali,“ uvedl k hlavnímu cíli setkání předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost, který spolu s děkankou Milanou Hrušákovou konferenci zahajoval.
Podle proděkana Filipa Ščerby se účastníci zaměří nejen na praktické dopady zákona, ale i na kvalitu samotné právní normy. „Tomu odpovídá i složení příspěvků, mezi nimiž se přibližně polovina zabývá nastavením právní úpravy, druhá je zaměřena na praktickou realizaci soudnictví ve věcech mládeže,“ upřesnil Ščerba. Cenné příspěvky očekává v tomto směru například od zástupců probační a mediační služby nebo státního zastupitelství.
Ke konkrétním tématům patřila i problematika procesního postavení dětí, vazby mladistvých, opatření domácího vězení a zákazu vstupu na sportovní akce ve vztahu mladistvým provinilcům nebo otázka kyberšikany a jejího případného označení za trestný čin.
Konferenci Deset let od přijetí zákona o soudnictví ve věcech mládeže: bilance a perspektiva uspořádala právnická fakulta ve spolupráci s Českou kriminologickou společností. „Od počátku se snažíme, aby podobné akce nepořádala společnost sama, ale vždy ve spolupráci s akademickým pracovištěm. Uvítali jsme, že právnická fakulta a Univerzita Palackého nám vyšly vstříc a zajistily spolupořadatelství významným a sympatickým způsobem,“ zhodnotil Scheinost.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.