UP bude spolupořádat mezinárodní konferenci MoodleMoot

V polovině října se v Olomouci uskuteční konference o online vzdělávání.
Repro: Žurnál UP
pátek 30. září 2016, 07:31 - Text: Ivana Pustějovská

Novinky v online vzdělávání, předávání zkušeností i sdílení příkladů z dobré praxe, to vše bude obsahem mezinárodní konference MoodleMoot.cz 2016, která se v polovině října uskuteční na Univerzitě Palackého. Konferenci, jejímž mottem je „Learning on the road“, pořádá spolu s univerzitou společnost PragoData Consulting.

Systém Moodle je dnes standardem v oblasti e-learningových řešení. Používají jej vysoké školy, řada škol středních a mnohé státní organizace i komerční firmy. Jeho rozšíření je dané i tím, že je poskytován zdarma jako otevřený software bez nutnosti licenčních poplatků.

„Na naší univerzitě se Moodle používá zatím spíše okrajově oproti jiným e-learningovým systémům. Tyto systémy však i přes jejich dosavadní rozvoj mnohdy neposkytují uživatelům dostatečnou míru komfortu a potřebnou funkcionalitu. Systém Moodle je naopak uživatelsky přívětivý a umožňuje široké funkcionality v oblastech tvorby kurzů, provozu kurzů i monitoringu studia z pozice studenta i vyučujícího. Domníváme se, že nasazení Moodle pro nás představuje v dlouhodobém výhledu správnou cestu,“ vysvětluje David Skoupil, ředitel Centra výpočetní techniky UP (CVT).

Možnosti Moodle a jeho využití akademickou obcí jsou tak jedním z důvodů, proč se UP aktivně podílí na organizaci mezinárodní konference MoodleMoot.cz 2016. To, že se bude čím inspirovat, dokazují slova projektového manažera Michala Bajera z pořádající společnosti PragoData Consulting, která je certifikovaným Moodle partnerem po ČR.

„Konference bude zaměřena například na m-learning, což je vzdělávání prostřednictvím mobilních zařízení, využití MOOC nebo na otázku gamifikace. Mimochodem, to je poměrně nová technika využívaná v marketingu, kdy se zájem klientů zvyšuje využitím různých herních prostředků, designu i principů v neherním prostředí. O tom všem se bude na naší konferenci mluvit.“

Jak připomíná David Skoupil, UP nečeká žádná překotná systémová změna. To není v podmínkách tak velké instituce, jako je univerzita, ani možné, ani žádoucí. „Uvědomujeme si, že přechod od jednoho systému k druhému je vždy velmi náročný zejména pro pedagogy. Z toho důvodu budou stávající e-learningové systémy i nadále udržovány a podporovány,“ říká ředitel CVT.

Jak ale zároveň dodává, univerzitní IT specialisté budou připravovat pro UP funkční řešení Moodle a to pak nabízet jednotlivým pracovištím jako perspektivní a garantované řešení. „Zaručíme zejména vysokou dostupnost tohoto prostředí, pravidelnou aktualizaci, zabezpečení, zálohování a plnohodnotné napojení na STAG. Studijní skupiny a rozvrhové akce ze STAGu budou automaticky promítnuty do Moodle. Zajímavou funkcionalitou může být i rozhraní pro přístup z mobilních telefonů a tabletů nebo automatický přenos známek z Moodle do STAGu, a to zejména s ohledem na plánované zavedení elektronického indexu na Univerzitě Palackého,“ uzavírá David Skoupil.

Konference MoodleMoot.cz 2016 se bude konat 18. a 19. října, tematicky zaměřené workshopy jsou na programu 17. října. Konference se uskuteční v prostorách Pedagogické a Přírodovědecké fakulty UP.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.