Zájemci o placené studium práv mají zápis za sebou
AKTUALIZOVÁNO - Více než sedmdesát zájemců o právnické vzdělání se letos rozhodlo pro placené studium na olomoucké právnické fakultě. Dnes se zapsali do programu celoživotního vzdělávání. Láká je skladba předmětů shodná s denním studiem i možnost zařazení do řádného studia.
V prezenční formě se ke studiu chystá necelá třicítka posluchačů, které bude jeden semestr stát 22 tisíc korun. Za stejné období zaplatí účastníci distančního studia o čtyři tisíce méně. Letos jich bude téměř čtyřicet. K nim přibude ještě zhruba deset posluchačů, kteří nastoupí do druhého ročníku. Studium v programu celoživotního vzdělávání probíhá na základě smlouvy mezi fakultou a účastníkem, který nemá statut studenta.
Prezenční studium: šance pro přestup
K prezenčnímu studiu jsou přednostně přijímáni zájemci, kteří se v daném roce zúčastnili přijímacího řízení a z kapacitních důvodů nebyli přijati. Po úspěšném absolvování prvního ročníku mají možnost požádat o zařazení do řádného studia. Patří k nim i Robert Přidal z Olomouce. „Studovat na právnické fakultě jsem chtěl už od základní školy, ale neuspěl jsem s odvoláním, takže jiná možnost není. Po prvním ročníku se o přestup určitě pokusím,“ uvedl Přidal.
Hlavním předpokladem pro přestup jsou úspěšně složené přijímací zkoušky a dobré studijní výsledky. „Musí mít splněny všechny stanovené studijní povinnosti a vážený studijní průměr do 1,8. Je to těžké, ale některým se to podaří. Letos jich přestoupilo zhruba deset,“ objasnila garantka programu celoživotního vzdělávání Irena Večerková.
Právnické vzdělání jako nutnost
Účastníci distančního studia absolvují zkoušky a zápočty stejně jako řádní studenti a také skladba předmětů je shodná s denním studiem. Tato forma je určena uchazečům, kteří si chtějí nebo potřebují doplnit odborné znalosti z oblasti práva a nemohou navštěvovat prezenční formu výuky. „O studium se zajímají také řádní studenti vyšších ročníků, kteří tuší, že jim bude studium ukončeno,“ dodala Večerková.
„Mám technické vzdělání a v současné době pracuji v oblasti životního prostředí a stavebnictví. Do obou těchto oborů právo vstupuje. Protože už pracuji a živím rodinu, je pro mne prezenční forma neúnosná. Nezbývá proto, než si právní vzdělání doplnit tímto způsobem,“ vysvětlil čerstvě zapsaný posluchač letošního prvního ročníku distančního studia Jaroslav Pejzl z Drahan.
Letošní počty odpovídají zájmu z předchozích let, kdy se zájem o program celoživotního vzdělávání pohyboval mezi 70 až 90 posluchači. „Zájem je spíše střídavý. Část posluchačů to ale vzdá už během prvního semestru, podmínky jsou poměrně tvrdé,“ upozornila Večerková.
Programy celoživotního vzdělávání jsou součástí vzdělávací činnosti také ostatních fakult. Nabízejí je v rámci akreditovaných studijních programů, formou odborných seminářů, kurzů nebo specializačního či doplňkového studia.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.