Studenti práv řešili kauzy z agendy ombudsmana
Je v pořádku, aby se nezaměstnaný hlásil třikrát týdně na poště? Jak ve skutečnosti vypadají sociálně vyloučené lokality? Jak lze v praxi prosadit nejlepší zájem dítěte? Těmto i dalším aktuálním kauzám, které v učebnicích nenajdou, se od úterka věnovali účastníci olomoucké Letní školy sociálních práv.
Praktické zaměření letní školy umožnilo pojmout vybraný okruh témat mimo rámec vyučovaných předmětů. „Jednotlivé kauzy v sobě zahrnují vždy několik témat současně, jako v praxi. Chceme studentům ukázat, jak je mnohdy složité je propojit,“ uvedla k cíli letní školy Lenka Doubravová, vedoucí oddělení rodiny, zdravotnictví a sociální práce kanceláře ombudsmana.
Příkladem takové kompilace několika agend bylo i téma sociálně vyloučených lokalit, které v sobě spojuje oblast stavebního práva, práva a zájmy dětí i problematiku sociálních dávek. K dalším námětům letní školy patřil diskutabilní systém DONEZ – pravidelné docházky uchazečů o zaměstnání či otázky veřejné služby. Studenti si mohli vyzkoušet také roli ochránce práv dítěte a věnovali se i případovým studiím z oblasti rovného zacházení.
Nápomocný jim při tom byl nejen lektorský tým z Kanceláře ombudsmana, ale i experti Ústavního soudu, nevládních organizací a ministerstva práce a sociálních věcí. „Studenti měli možnost získat kontakty přímo s lidmi, kteří se těmto problémům věnují ve své praxi,“ zdůraznila Lucia Valentová, vedoucí studentské právní poradny, která se na organizaci letní školy podílela.
Účast zhruba dvaceti studentů odpovídá podle ní výběrovému charakteru letní školy. „V období zkoušek a státnic je určena studentům, kteří projeví vůli obětovat čas k intenzivní výuce,“ uvedla Valentová.
Inspirace k realizaci letní školy vzešla z dlouhodobých kontaktů Centra pro klinické právní vzdělávání olomoucké právnické fakulty s Kanceláří veřejného ochránce práv. „Letní škola sociálních práv je pilotní projekt pro naši další spolupráci. Od příštího roku plánujeme vznik dalších samostatných klinik,“ podotkla Doubravová.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.