Student olomouckých práv zazářil v soutěži o nejlepší diplomovou práci
Jaromír Zajíc obdržel prestižní cenu Randovy nadace v letošní soutěži o nejlepší diplomovou práci v oboru práva. Za mimořádný přínos pro právní teorii i praxi ji spolu s dalšími dvěma laureáty převzal při slavnostním setkání v pražském Karolinu.
„Můj učitel teorie práva pan doktor Sobek zastává názor, že se společnost dělí na ty, co píší, a ty, co to nečtou. Nikterak nechtěje podlamovat důležitost psaní diplomových prací jsem z tohoto pohledu velice rád, že se našlo několik významných osobností v oboru, které mou práci přečetly. O to více jsem rád, že hodnotitelé usoudili, že je práce hodna daného ocenění,“ uvedl k získání ceny Zajíc, který na právnické fakultě loni absolvoval magisterská studia Práva a letos zahájil doktorské studium v oboru Občanské právo.
Téma i motto: dobrá víra
V soutěži o vynikající diplomovou práci uspěl s tématem Objektivní dobrá víra v českém soukromém právu. Porota ocenila zejména výběr aktuální a složité problematiky, která zatím nebyla v Česku komplexně zpracována. „Práce je mimořádná tím, že se zabývá srovnáním české právní úpravy principu poctivosti s právní úpravou zahraniční, zejména s britskou a maďarskou právní úpravou,“ uvedla porota ve svém hodnocení.
Při volbě tématu navázal Zajíc na své dosavadní poznatky a psaní vlastních odborných článků. Kategorii objektivní dobré víry vysvětluje s odkazem na klasika římského práva. „Můžeme si pomoci Ulpiánovým výrokem Honeste vivere, neminem leadere, suum cuique tribuere - Poctivě žít, nikomu neškodit a dát každému, co mu patří, které jsem zvolil i za motto práce. Byť to nebylo záměrem, je poněkud úsměvné, že se také jedná o hlavní motto Právnické fakulty Univerzity Palackého,“ přiblížil Zajíc.
Podpora nadaných studentů práv
Vedle olomouckého studenta převzali letošní cenu také Lucie Krtoušová z Univerzity Karlovy a Viktor Szabo z Masarykovy univerzity. Porota ocenila vysokou kvalitu vítězných prací včetně vlastních autorských úvah a závěrů. Slavnostní předání cen se uskutečnilo na konci října v prostorách Vlasteneckého sálu Karolina.
Randova nadace při Spolku českých právníků Všehrd v současnosti navazuje na činnost jedné z nejstarších nadací působících v českých zemích. Jejím zakladatelem byl jeden z nejvýznačnějších právníků Rakouska-Uherska profesor Antonín Randa (1834-1914). Činnost nadace po roce 1989 obnovil jeho pravnuk Jan S. Kruliš-Randa.
Nadace oceňuje vynikající diplomové práce pravidelně už osmým rokem. Smyslem soutěže, dotované celkovou částkou až do výše 50 tisíc korun, je podpora mladých nadaných studentů práv. Další ročník soutěže byl vyhlášen pro práce obhájené na některé české právnické fakultě v období od 1. září 2013 do 31. března 2015.
Podrobné informace o podmínkách soutěže ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.