Simulovaný soudní proces nejlépe zvládla Adéla Nela Kročilová

Moot court na právnické fakultě.
Foto: Velena Mazochová
pondělí 26. listopadu 2012, 15:09 - Text: Velena Mazochová

Právo dítěte na ochranu obhájila studentka třetího ročníku práv Adéla Nela Kročilová v moot court, tedy v týmové soutěži právnické fakulty.

V pátečním finále se utkaly dva týmy, které vzešly z dvoudenního klání. Oba si vyzkoušely postupně žalovanou i žalující stranu sporu. Účastníci finálového duelu museli navíc bezprostředně reagovat na otázky „soudu“ a pohotově a správně argumentovat.

„Sylvie se mnou spolupracovala na písemném podání a společně jsme vypracovaly také podklady pro ústní argumentaci,“ objasnila týmovou práci Kročilová. Za nejtěžší část soutěže označila závěrečný kolotoč otázek ze strany poroty. „Vyžadoval maximální koncentraci při volbě argumentační struktury,“ objasnila.

Nelehký verdikt

Jednoduché to neměli ani soudci-porotci. „Vystavili jste nás nesnadnému rozhodování. Řešili jsme velké dilema, protože rozdíly mezi oběma finálovými týmy byly opravdu minimální,“ uvedl při vyhlašování výsledku soutěže Ondřej Svaček z katedry ústavního práva, předseda poroty, která vystupovala v roli správního soudu.

Při závěrečném „rozsudku“ nakonec v mínění porotců převážila pohotová a přesvědčivá argumentace vítězky i její konstantní a kvalitní výkon po celou dobu soutěže. Zároveň porota ocenila skutečnost, že Kročilová zvládla svou roli bez týmové kolegyně Sylvie Zvoníčkové, která onemocněla.

Podle členky druhého finálového týmu studentky Andrey Bartošové nebyly lehké ani výměny procesních stran. „Přeorientovat se rychle z role žalovaného na roli žalobkyně nebylo jednoduché, argumenty se nám občas motaly dohromady,“ přiznala s úsměvem Bartošová.

Komplikovaný spor

Případ, který řešilo celkem šest soutěžních týmů, se týkal matky, která umístila své dítě do zařízení předběžné péče. To ji ale po čase kontakt s dcerou zamítlo a matka podala žalobu. Cílem soutěže bylo přednést pro jednu či druhou stranu sporu přesvědčivé argumenty v její prospěch. Díky Adéle Kročilové, která ve finále zastupovala žalovanou stranu – zařízení na předběžnou péči, zvítězila potřeba ochrany dítěte.

„Byl to poměrně komplikovaný případ a obě strany se o něj ve finále velmi dobře popraly,“ zhodnotil úroveň finálového duelu koordinátor fakultního kola Maxim Tomoszek z katedry ústavního práva.

Test schopností

Kročilová uspěla v simulovaném soudním jednání spolu se svou nemocnou týmovou kolegyní. Ony a druhé finalistky postoupily do celostátního kola moot court v oboru lidská práva. Zároveň obdržela odměnu ve formě mimořádného stipendia ve výši dvou tisíc korun.

Moot court je termín tradičně označující týmovou soutěž posluchačů právnických fakult, v níž se uplatňují jejich argumentační schopnosti v simulovaném soudním procesu. Studenti vystupují v roli zástupců fiktivních klientů před soudem, který představují pedagogové i odborníci z právnické praxe. Na konečném hodnocení se budou podílet renomovaní soudci Nejvyššího správního soudu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.