Právo a právní věda - možnost studia pro uchazeče, kteří se na fakultu nedostali
Nepřijatí uchazeči o řádné studium na Právnické fakultě UP se mohou přihlásit do programu celoživotního vzdělávání. Fakulta ho nabízí v oboru Právo a právní věda v prezenční formě za 44 tisíc korun. Distanční forma je o osm tisíc lacinější. Přihlášky lze posílat do 24. srpna. Větší šanci k přijetí mají přitom uchazeči, kteří se v přijímacím řízení umístili lépe.
Skladba předmětů je shodná s denním studiem - účastníci absolvují zkoušky a zápočty stejně jako řádní studenti. Po úspěšném uzavření prvního ročníku navíc mohou požádat o uznání kreditů a přestup do druhého ročníku řádného studia.
„Prezenční forma programu je určena přednostně uchazečům, kteří absolvovali přijímací řízení a z kapacitních důvodů nebyli přijati,“ uvedla Irena Večerková, tutorka a metodička Centra dalšího vzdělávání na právnické fakultě. Konečné počty letošních zájemců podle ní vyplynou z výsledků odvolacích řízení. "Někteří ze studentů, kteří podali odvolání, se totiž mylně domnívají, že podáním přihlášky do některé z forem celoživotního vzdělávání budou z odvolacího řízení vyjmuti. Čekají proto nejdříve, zda přece jen nebudou přijati do řádného studia,“ upozornila Večerková. Na základě zkušeností z předchozích let předpokládá, že bude přijato kolem dvaceti studentů, kteří vytvoří jednu samostatnou seminární skupinu.
Podmínkou pro přijetí do prezenční formy celoživotního vzdělávání je uzavření smlouvy mezi fakultou a účastníkem programu, ukončené úplné střední vzdělání a zaplacení úhrady studia. Cena činí 44 tisíc korun za akademický rok a splatná je ve dvou částkách.
Zájemcům, kteří si chtějí nebo potřebují doplnit odborné znalosti a nemohou navštěvovat prezenční formu výuky, nabízí právnická fakulta distanční formu programu celoživotního vzdělávání. Podmínky pro přijetí jsou obdobné jako u prezenční formy, jen cena se liší, činí za akademický rok 36 tisíc korun. „Zájem o tuto formu v poslední době roste, loni bylo přijato padesát uchazečů, zatímco prezenční formu navštěvovalo šestnáct posluchačů. Přibližně stejný počet očekáváme i letos,“ řekla Večerková.
Podmínkou pro případný přestup do druhého ročníku řádného studia je splnění všech studijních povinností, vážený studijní průměr do hodnoty 1,8 a absolvování přijímacího řízení. Této možnosti využívá každoročně až polovina posluchačů v prezenční formě a asi jedna čtvrtina distančních posluchačů.
Konečný termín pro podávání přihlášek do obou forem celoživotního vzdělávání na olomoucké právnické fakultě je 24. srpen. Zahájení semestru a zápis čeká přijaté posluchače v prezenční formě 12. září, úvodní tutoriál a zápis posluchačů v distanční formě je naplánován na 5. října.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.