Právnická fakulta je proti odkladu účinnosti nového občanského zákoníku
Právnická fakulta Univerzity Palackého důrazně nesouhlasí s diskutovaným odložením účinnosti nového občanského zákoníku. Opakovaně otevírané politické diskuse na téma odložení účinnosti rekodifikace soukromého práva v České republice považuje za velmi nešťastné.
Představitelé olomoucké právnické fakulty v čele s děkankou Milanou Hrušákovou tyto snahy pozorují se znepokojením. Na zákony, jimiž má být komplexně rekodifikováno soukromé právo, totiž český právní řád čeká více než dvacet let. Zákony by podle původního plánu měly platit od 1. ledna 2014.
„Navržené právní předpisy nahrazují zákony často vzniklé v rámci ‘dobudování socialistického právního řádu‘ v šedesátých letech dvacátého století. Ty sice byly v devadesátých letech novelizovány, avšak jen velmi nedokonale a nesystematicky, neboť se jednalo jen o přechodné řešení do přijetí očekávané úplné rekodifikace,“ uvedla profesorka Hrušáková.
Děkanka společně s pedagogy právnické fakulty – odborníky na soukromé právo – na situaci reaguje stanoviskem, které upozorňuje na četná úskalí případného odložení účinnosti.
„Stanovisko bylo zasláno předsedovi vlády, předsedům obou komor Parlamentu České republiky a dalším ústavním činitelům,“ doplnil proděkan Filip Dienstbier.
Stanovisko Právnické fakulty UP:
Právnická fakulta Univerzity Palackého pozoruje s velkým znepokojením snahy o odložení účinnosti rekodifikace soukromého práva v České republice. Po projednání s Katedrou občanského a pracovního práva Vám proto sděluji následující stanovisko, které vyjadřuje společné mínění pedagogů Právnické fakulty UP.
Na zákony, jimiž má být komplexně rekodifikováno soukromé právo, ať už se jedná o nový občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích nebo zákon o mezinárodním právu soukromém, čeká český právní řád více než dvacet let. Nahrazují zákony často vzniklé v rámci „dobudování socialistického právního řádu“ v šedesátých letech 20. století, které sice byly v devadesátých letech poměrně výrazně novelizovány, avšak jen velmi nedokonale a nesystematicky, neboť se jednalo jen o přechodné řešení do přijetí očekávané úplné rekodifikace, což ostatně od počátku proklamovaly také odborné a politické kruhy.
Odložení účinnosti nových soukromoprávních předpisů by zcela zásadním způsobem zasáhlo do právní jistoty všech občanů. Každá změna právního řádu, a obzvláště takto významná, si žádá určité transakční náklady, které jsou cenou za kvalitnější právní prostředí, větší svobody občanů a efektivnější ochranu těch, kteří ji skutečně potřebují. Již od loňského roku se české podniky i odborná veřejnost velmi intenzivně připravují na novou právní úpravu, když například přizpůsobují svou smluvní dokumentaci nebo vynakládají prostředky na školení. V justici probíhá rozsáhlý vzdělávací proces, který nemá v naší zemi obdoby. Totéž platí o průběžných školeních pořádaných Českou advokátní komorou či Notářskou komorou ČR. V odborném tisku je rekodifikace dlouhodobě klíčovým tématem; existují dokonce odborné časopisy zaměřené výhradně na toto téma. Připravuje se několik rozsáhlých komentářů a učebnic, právnické fakulty průběžně mění či již změnily své studijní plány a započaly s výukou nového práva. Odložením účinnosti budou dosud vynaložené veřejné i privátní prostředky utraceny zcela zbytečně. Po uplynutí jednoho roku bude muset být opět provedena analýza smluv, která zohlední vývoj právního řádu za tuto dobu, budou muset znovu probíhat nová školení, neboť bez praktické aplikace budou nově nabyté znalosti rychle zapomenuty.
Nový občanský zákoník umožňuje občanům, aby si svá práva upravili podle nové úpravy ještě před tím, než sám nabude účinnosti. Současně bylo založeno legitimní očekávání, že tato autonomní úprava nabude účinnosti společně s účinností nového občanského zákoníku, tj. k 1. 1. 2014. Odložením účinnosti nového občanského zákoníku bude toto legitimní očekávání ze strany státu nepřípustně zklamáno. Již dnes jsou totiž uzavírány smlouvy využívající nové možnosti dané novým právem, jež předpokládají dlouhodobá plnění mezi smluvními stranami. Právnická fakulta Univerzity Palackého se z uvedených důvodů velmi důrazně staví proti snahám o odložení účinnosti zákonů navracejících české soukromé právo do podoby, jak je upravují vyspělé právní řády. Odložení by bylo zcela v rozporu se zájmy občanů České republiky.
prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc., v. r.
děkanka Právnické fakulty UP v Olomouci
V Olomouci dne 11. 2. 2013
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.