Putování Cyrilometodějské výstavy – Zlín, Čadca, Olomouc
Pod názvem Cyrilometodějský Velehrad byla v prostorách 14|15 Baťova institutu ve Zlíně otevřena expozice k oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu, která se na konci roku přesune do Olomouce. Autorsky se na ní podílel profesor Miloslav Pojsl z cyrilometodějské teologické fakulty.
Výstava představuje dějinné milníky spjaté s misií Cyrila a Metoděje, Velkou Moravou a Velehradem jako nejvýznamnějším moravským poutním místem. „Velkomoravskou tradici a cyrilometodějský kult přibližuje výstava v celém jejich vývoji od raného středověku až po památnou návštěvu papeže Jana Pavla II. v roce 1990,“ přiblížil Pojsl rozsah expozice. Na její přípravě pracoval s historičkou Blankou Rašticovou ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Na zhruba dvaceti panelech se návštěvníkům nabízí množství dobových fotografií, map, nákresů a ikonografických záznamů. „Mezi zajímavé exponáty patří fotografie misálu Johanka z Bludovic s jedním z nejstarších vyobrazení Cyrila a Metoděje jako biskupů nebo rukopis z roku 1863 popisující slavné velehradské události při oslavách tisícího výročí příchodu věrozvěstů,“ uvedl Pojsl.
Vedle dobových dokumentů přináší expozice přes stovku sbírkových předmětů z fondu Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Jak uvedla Blanka Rašticová, jde například o produkci keramiky, nástroje a zbraně z velkomoravského období či ikonografii Cyrila a Metoděje. „Tu dokumentují podmalby na skle, majolika, výklenkové plastiky, akvarely, kresby a malby z devatenáctého a první poloviny dvacátého století,“ doplnila Rašticová.
Závěr výstavy je věnován tvorbě současných umělců, kteří se inspirovali Velkou Moravou a odkazem slovanských apoštolů. K vidění jsou například díla českých akademických sochařů Otmara Olivy, Jiřího Vlacha nebo Mariána Polonského ze Slovenska.
Exponáty v 14|15 Baťově institutu budou přístupné do 8. září. Poté se výstava přesune do Kysuckého múzea v Čadci. Odtamtud by ji pořadatelé rádi přestěhovali znovu a koncem roku představili v prostorách olomoucké univerzity.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.