Začal akademický rok. Teologická fakulta jej zahájila slavnostní mší

Letos se slavnostní mše k zahájení akademického roku konala v Dómě sv. Václava.
Fotogalerie: Velena Mazochová
úterý 20. září 2016, 07:14 - Text: Velena Mazochová

V tradiční atmosféře zápisů, imatrikulací, nových rozvrhů, úvodních přednášek a front na ISIC karty začal nový akademický rok. Cyrilometodějská teologická fakulta do něj vstoupila včerejší slavnostní bohoslužbou pro studenty a akademiky, kteří se k ní letos sešli v dómské katedrále spolu s arcibiskupem a Velkým kancléřem fakulty Janem Graubnerem.

Arcibiskup připomněl probíhající Svatý rok milosrdenství, který vyhlásil papež František loni v prosinci a v jehož rámci jsou v kostelech po celém světě otevřeny tzv. Svaté brány. „Dnes jsme připutovali do katedrály, která má poprvé v dějinách při Svatém roku možnost získávání zvláštních darů Božího milosrdenství,“ uvedl Jan Graubner. „Vím, že když se při studiu mluví o milosrdenství, tak si člověk tak trochu představuje, aby byli hlavně kantoři milosrdní při zkouškách. Je ale také užitečné být přitlačen jít do větší hloubky. Studium teologie od nás vyžaduje nejen zvládání odborných disciplín, ale i duchovní práci na sobě - stále nové otevírání se Bohu, který odhaluje svá tajemství těm, kteří ho milují.“

Studentům, akademikům a zástupcům vedení fakulty popřál úspěšný rok s důrazem na stále se rozvíjející a důvěrnější vztah k Bohu. „Kéž nám Pán dá dnes znovu milost více se mu otevřít a nechat námi jeho slovo proniknout. Prosím jej, aby nás celým rokem provázel tak, abychom byli schopni přijmout úkoly, ke kterým nás Bůh pošle, když chce, aby jeho milosrdenství a soucitná láska zvítězily nad světem a uzdravily jej,“ uzavřel Jan Graubner.

Slavnostně vstoupí do nového semestru také olomoucká akademická farnost. S návratem studentů zahájí po prázdninách svou činnost Vysokoškolské katolické hnutí (VKH), které už v tomto týdnu zve na první studentskou mši. „Jsme velmi rádi, že budeme mezi námi moci opět přivítat otce biskupa Josefa Hrdličku. Má k nám velmi blízký vztah, což v nedávné minulosti mnohokrát potvrdil,“ uvedl člen rady olomouckého VKH Jan Morcinek.

Bohoslužba, jejíž účastníci zároveň získají informace o aktuálním programu VKH na tento semestr, se uskuteční v již tradičním čase a na tradičním místě – ve středu 21. září v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. „Pokračujeme v tradici, na níž jsou studenti zvyklí z minulých let. Středeční mše ve ´Sněžence´ jsou středobodem našeho programu,“ dodal  Morcinek.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.