Olomoucké studentky tráví v Bangladéši nezapomenutelné léto
Do své druhé poloviny se přehoupla zahraniční odborná praxe studentek cyrilometodějské teologické fakulty, které se v závěru května rozhodly k cestě do severozápadním Bangladéši. Po překonání počátečních teplotních a kulturních šoků se nyní odvážné cestovatelky naplno věnují každodenním aktivitám ve vesnici Thanarapa.
Štěpánka Pecháčková, Iva Musilová a Markéta Nešporová si cíl cesty vybraly na základě informací o tamní neziskové organizaci Thanarapa Swalows, která se zaměřuje na fair trade produkci, rekvalifikaci a práci v místním zemědělství i na problematiku obchodu s lidmi či násilí na ženách. Získané zkušeností chtějí studentky využít v diplomových pracích a dalších studijních a zájmových aktivitách.
V bangladéšském tempu
„Naše pracovní náplň je napůl plánovaná, napůl improvizovaná. Evropské tempo i logika zde nemají příliš místo, a to nejen ve fungování Thanapara Swallows. K tomu se přidávají komunikační šumy a nedorozumění na obou stranách. Přesto se nám za měsíc podařilo seznámit se všemi místními projekty,“ uvedla Štěpánka Pecháčková. Největším z nich je Handicraft Program. „Zde místní ženy i muži ručně vyrábějí nádherné oblečení a doplňky značky Fair Trade,“ dodala.
Pro tento projekt se už studentské trojici podařilo vytvořit nové webové i facebookové stránky etického podnikání. Aktuálně se věnují obdobné propagaci celé hostitelské neziskové organizace. „Ve střídavých obdobích s internetem a bez něj pracujeme na vytvoření jejích zcela nových webových stránek,“ upřesnila Pecháčková. K aktivitám olomouckých studentek patří také doučování a shromažďování studijních podkladů. „Děti z místní školy, které mají před závěrečnou zkouškou, doučujeme angličtinu a nevzdáváme se ani v bojích za provedení výzkumů pro naše diplomové práce,“ dodala.
Studentky už absolvovaly také řadu exkurzí a tréninkových mítinků, to vše v místním režimu pracovní doby. „Týden se počítá od neděle do neděle a volný den je pouze pátek, a to ještě ne pro všechny. Pracuje se tu od devíti do pěti hodin, pracovní doba je ale upravovaná podle potřeby. Dodržuje se pauza na oběd a odpolední spánek,“ vysvětlila Pecháčková. Není se čemu divit – teplota zde podle ní stoupá pravidelně nad 30 stupňů, k čemuž se přidává vysoká vlhkost.
Hollywoodské hvězdy se zvou na lal-ču
Kromě exotických výletů k mešitám a zbytkům hinduistických a budhistických chrámů zaujala dívky především bezprostřední setkání s místními lidmi. „Zelenou bengálskou nížinu obývá neuvěřitelně pohostinné a na cizince nesmírně zvědavé obyvatelstvo. Pokud chcete zjistit, jak se asi žije hollywoodským celebritám, stačí se vydat sem. Kudykoliv projdete, místní vás zdraví, volají na vás a ptají se, jak se máte, odkud jste, co děláte, jak se jmenuje vaše matka. Lidé vás také ale budou zvát k sobě domů, na jídlo nebo jen na lal-ču čili černý čaj s cukrem,“ popisuje vstřícnost domorodců Pecháčková.
Platí to i v každodenním životě v Thanarapě. „Obešly jsme mnoho místních obyvatel, snědly mnoho mang, jimiž je region vyhlášený, a pozvání dostáváme stále,“ uvedla studentka. Volný den je také možné věnovat procházkám, zahrát si keram – místní hru připomínající kulečník – nebo se dál zdokonalovat v bengálštině neboli bangla.
Léto v malém ráji
„Lidé v Thanarapa Swalows i obyvatelé vesnice tvoří jednu velkou rodinu a my se sem vždy vracíme ze svých výletů po okolí jako do malého ráje. Už teď víme, že na léto v Bangladéši nikdy nezapomeneme,“ uzavřela Pecháčková.
Všechny tři studentky, které v Olomouci studují první rok magisterského oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce, se v oblasti Charghat poblíž severozápadní hranice Bangladéše chtějí zdržet minimálně do konce srpna. O svých cestovatelských zážitcích a pracovních aktivitách budou své příznivce i nadále informovat na facebookových stránkách občanského sdružení Světomat (ZDE).
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.