Olomoucká teologická fakulta pomáhá otevírat brány kostelů
Odborníci z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého pomáhají ve Zlínském kraji zpřístupnit významné kostely veřejnosti. Do projektu Otevřené brány se zapojili publikačními a vzdělávacími aktivitami.
„Návštěvníci mohou už čtvrtým rokem využít služeb průvodců, kteří jim poskytnou odborný výklad a seznámí je s historií místa i se sakrálním prostorem,“ uvedl profesor Miloslav Pojsl, který se věnuje odbornému proškolení průvodcovských týmů v dějinách křesťanského umění a církve.
Otevřené brány i jako publikace
Pojsl je také spoluautorem stejnojmenné publikace o nejvýznamnějších sakrálních památkách ve Zlínském kraji, která se dočkala již druhého vydání. Kromě historie vybraných památek a obrazového doprovodu obsahuje brožura Otevřené brány také stručný přehled počátků a vývoje křesťanské sakrální architektury, základní přiblížení interiéru kostela nebo výklad liturgie.
Odborné poradenství v oblasti psychologie a problematiky jednání s lidmi poskytuje týmu průvodců docent Peter Tavel z katedry křesťanské výchovy. Na permanentní spolupráci mezi Zlínským krajem a teologickou fakultou se organizačně a koordinačně podílí také Pavel Černuška. Projekt Otevřené brány je v Česku zcela ojedinělý, umožňuje otevřít některé kostely nejen o víkendech, ale i během týdne. Přítomnost průvodců zároveň umožňuje dohled nad zabezpečením památek proti krádežím či poškození.
Loňská návštěvnost dosahovala sta tisíc lidí. „Díky spolupráci a za přispění kraje, obcí a farností dalších otevíraných kostelů každým rokem přibývá. Letos jich bylo již více než dvacet a v budoucnu se očekává další rozšíření,“ doplnil profesor Pojsl.
Chrám není jen turistická atrakce
Vedení kraje chce seznámit veřejnost nejen s historickou a uměleckou hodnotou církevních staveb, ale také připomenout bohatství tradic vycházejících z křesťanských základů naší kultury.
„Není cílem udělat ze sakrálních památek turistické atrakce, protože je ctíme především jako svátostný prostor určený pro duchovní život. Jako naplnění této myšlenky proto vnímáme skutečnost, že ve farnostech přibývá lidí, kteří využívají otevřených kostelů a přicházejí do nich i mimo čas bohoslužeb k možnosti soukromé meditace,“ objasnil náměstek Zlínského kraje Jindřich Ondruš.
Průvodcovských služeb mohou využít také milovníci sakrálních památek v Olomouci. Od poloviny dubna až do konce září se jim nabízejí komentované prohlídky nejvýznamnějších olomouckých kostelů - Katedrály svatého Václava, chrámů svatého Mořice, svatého Michala a Panny Marie Sněžné, Sarkanderovy kaple, Sloupu Nejsvětější Trojice a od letošní sezóny i dominikánského kostela.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
![](/clear.gif)