Odborníci budou v Olomouci diskutovat o vztahu islámu a Evropy

Repro: Žurnál UP
pátek 20. února 2015, 08:02 - Text: Velena Mazochová

Otázky střetů a možností pokojného soužití islámu a evropské kultury otevře debata předních zahraničních a českých odborníků, kteří se sjedou do Olomouce na mezinárodní konferenci Evropa a islám. Výjimečné setkání se na české akademické půdě uskuteční poprvé. Pořádá ho Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu teologické fakulty ve dnech 3. a 4. března. Registrace je otevřena do příští středy. 

„Evropa je místo specifické kultury a my se ptáme, jak je schopen se s ní sžívat islám, který do ní přináší svou vlastní kulturu a pohled na svět,“ shrnul obsahové zaměření konference její hlavní koordinátor Jaroslav Franc, který se ve své odborné práci věnuje dialogu Východu a Západu v kontextu náboženských a kulturních tradic. Islám je podle něj v měnící se evropské kultuře 21. století v pozici zcela nového náboženství. „Je to téma, o kterém se Evropa teprve učí diskutovat,“ doplnil Franc. 

Konference bude věnována zejména reakcím na přítomnost islámu v jednotlivých kulturních oblastech Evropy. „Islám není homogenní soustava a jeho konkrétní podoba je v různých zemích odlišná. Proto si jiné otázky kladou Angličané, kteří mají zkušenost hlavně se silnou komunitou pákistánských muslimů, jiné Němci se svou tureckou menšinou nebo Italové, k nimž přicházejí muslimové z Afriky. Jsou to odlišné kultury,“ vysvětlil Franc.

Spolupráce, radikalizace a role médií

Přednášky spojené s diskusemi umožní setkání s významnými zahraničními experty z univerzit a institucí napříč Evropou. Vatikánský diplomat Michael Wenninger z Papežské rady pro mezináboženský dialog ve svém příspěvku představí priority katolické církve vůči aktuální realitě Evropy a islámu. „Nastíní agendu, kterou dnes Vatikán vede a pokusí se poukázat na některé perspektivy, rezervy a aktivity, které by bylo vhodné otevřít,“ přiblížil Franc.

Zástupce německé biskupské konference Timo Aytaç Güzelmansur, který vede pracovní skupinu zaměřenou na přítomnost islámu v Německu, ve své přednášce uvede dějinný průřez i současné podoby spolupráce s tamní tureckou menšinou. Nové impulsy a kulturu vnímání, které vůči přestárlým a umírajícím lidem přináší islám jako druhé nejsilnější náboženství v Belgii, nabídne profesor katolické univerzity v Lovani Bert Broeckaert, který se zabývá otázkami bioetiky. Z římské Gregoriánské univerzity přicestuje do Olomouce Laurent Basanese, který v dějinách islámu odhaluje počátek a vývoj jeho radikalizace a přípustnost použití násilí ve vztahu k současnému extremismu a terorismu v Evropě. Ústřední téma konference obohatí přednáškou také přední český arabista Luboš Kropáček z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Diskusi k roli médií v multikulturní komunikaci otevře Cornelius Hulsman z káhirského Center for Arab-West Understanding, které zprostředkovává novinářům a odborníkům z celého světa překlady a výtahy z arabských médií. „Sleduje, jakým způsobem média informují zejména o vztazích mezi muslimskou většinou a křesťanskou menšinou, která tvoří v Egyptě asi deset procent celé populace,“ řekl Franc. „Často se přejímají informace bez ověřování či neúplné a mnohdy nekorektní stereotypy ve smyslu ‚zlý muslim a hodný křesťan‘ či naopak,“ doplnil Franc.

Šance pro dialog

„Smyslem započaté debaty na akademické půdě je dojít k uceleným závěrům a získat reprezentativní soubor materiálů, který ukáže, že debata o pokojném soužití jednotlivých vyznání v Evropě je možná a že je možné rozklíčovat i onu palčivou otázku násilí, které zde existuje. Akademikům a novým generacím studentů budeme moci předložit uzrálý názor, s nímž budou moci dále pracovat,“ zdůraznil Franc.

Připravovanou konferencí se evropské odborné veřejnosti představí nově založený Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu cyrilometodějské teologické fakulty, jenž je jedním z výsledků řešení stejnojmenného projektu operačního programu. Vědecký tým pracuje pod vedením Marii Campatelli se dlouhodobě věnuje vztahu víry, kultury a spirituality v různých křesťanských tradicích i náboženství. 

„Ve většinové evropské společnosti vznikají různé náhledy, které často plynou z neznalosti věcí, nebo ze zjednodušené mediální interpretace. Chceme touto konferencí představit celou pluriformitu islámského světa,“ uvedl hlavní řešitel projektu Pavel Ambros.

Velehrad mezi Východem a Západem 

Program mezinárodního odborného setkání zakončí pozvání zahraničních hostů na Velehrad, který podle France představuje symbol teologie pěstovaný právě na olomoucké fakultě. „Ta se vztahuje k Velehradu jako k sídlu cyrilometodějské misie, která přinesla křesťanství a písmo a zároveň dokázala východní a západní svět kulturně propojit. Velehrad a českou teologii proto chápeme jako místo, kde se i dnes může Východ se Západem setkat k dialogu,“ vysvětlil Franc.

Zahájení mezinárodní konference Evropa a islám se uskuteční v úterý 3. března v 9 hodin v Kapli Božího Těla, kde proběhne první den setkání. O den později bude program pokračovat v Centru Aletti.

Průběh konference vedené v angličtině bude možné sledovat v online přenosu i v záznamu na univerzitních webových stránkách. Zájemci o účast z řad akademiků a studentů Univerzity Palackého se mohou registrovat ZDE. Bližší informace o programu ZDE.

Diskuse nad náboženskou situací v Evropě bude pokračovat na navazující konferenci institutu s názvem Náboženství a obecné dobro ve dnech 31. března – 1. dubna.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.