Institut sociálního zdraví se zapojil do prestižní výzkumné sítě DIPEx International

Červnové setkání týmu DIPEx International ve Freiburgu, na němž získalo členství olomoucké pracoviště .
Foto: Gabriele Lucius-Hoeneová
úterý 18. srpna 2015, 08:07 - Text: Velena Mazochová

Institut sociálního zdraví (OUSHI) na teologické fakultě získal členství v DIPEx International - mezinárodní organizaci, která sdružuje odborná pracoviště zaměřená na výzkum a sdílení zkušeností osob se závažným onemocněním. Česká republika se tak zapojila do celosvětové výzkumné sítě jako první z postkomunistických zemí.

DIPEx International je sdružením výzkumných institucí, které v rámci výzkumu zveřejňují výsledky kvalitativních studií věnovaných zkušenostem pacientů se závažnou nemocí. Šíření odborně garantovaných informací prostřednictvím internetu umožňuje nemocným, jejich pečovatelům, rodinám, sociálním a zdravotnickým pracovníkům sdílet zkušenosti s těmi, kteří se potýkají s podobnými problémy.

OUSHI rovnocenným členem

Mezinárodní tým nyní sdružuje dvanáct členských pracovišť z Velké Británie, Německa, Holandska, Španělska, Francie, USA, Kanady, Austrálie Japonska, Izraele a Jižní Koreje. „Jde o zhodnocení naší dosavadní odborné činnosti, neboť jsme museli splnit řadu náročných podmínek. Máme národní modul metodologie DIPEx, zdroje financí, personální zajištění i zakotvení na Univerzitě Palackého,“ objasnil vedoucí OUSHI a děkan teologické fakulty Peter Tavel.

Olomoucké pracoviště s organizací DIPEx International spolupracovalo neformálně několik měsíců a členství získalo za necelé dva roky. „Za rovnocenné členy jsme byli přijati jako první zástupci postkomunistické země. Už jsem například hlasoval ve dvanáctičlenném výboru o přijetí další země – Norska. Byl jsem samozřejmě pro, protože bychom s nimi chtěli spolupracovat, zejména v souvislosti s ucházením o norské fondy,“ doplnil Tavel.

Těžiště spolupráce: oxfordská metodika DIPEx

DIPEx International těží z vysoce kvalifikované sítě výzkumných pracovníků, zdravotníků a webových technologů, které poskytují silnou podporu pro nové iniciativy v oblasti zdravotnictví. V rámci kulturní a národní komparace mohou zároveň společně zkoumat rozdílné zdravotnické systémy a podmínky poskytované zdravotní péče v jednotlivých zemích.

Při práci na klinických studiích využívají kvalitativní výzkumnou metodologii DIPEx (Database of Individual Patient Experiences, nově Personal Experiences of Health and Illness) vyvinutou na univerzitě v Oxfordu. Její jádro tvoří kvalitativní obsahová analýza hloubkových rozhovorů k tématům zdraví a prožívání nemoci. Vedle odborných článků jsou výsledky výzkumů zveřejňovány na vyhrazených internetových stránkách, které uživatelům umožňují prohlížet multimediální záznamy, na nichž konkrétní pacienti hovoří o osobních zdravotních problémech. Webové stránky nabízejí zároveň pohledy pečovatelů, rodiny či přátel.

Českou verzi metodiky v současné době modifikuje olomoucký tým odborníků OUSHI a aplikuje ji na české podmínky v rámci kvalitativních výzkumů seniorů, pohybové aktivity, kvality života, životního bilancování a významu spirituality nebo prožívání nemoci a kvality života u paliativních pacientů.

Příklad použití metodiky DIPEx ZDE.

Více informací o OUSHI ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.