Humanitární kongres: důležitá je nezávislost pomoci

Úvodní panelová diskuse humanitárního kongresu.
Foto: Velena Mazochová
pátek 11. října 2013, 12:57 - Text: Velena Mazochová

Nezávislost humanitární pomoci – takové je hlavní téma Mezinárodního humanitárního kongresu, který byl dnes zahájen v Regionálním centru Olomouc za účasti světových odborníků. Se studenty a zástupci nevládních organizací diskutují také o současné situaci v Sýrii, moderních technologiích v humanitární práci nebo o okamžitých a plíživých katastrofách.

Úvodní panelová diskuse byla zaměřena na vývoj humanitární pomoci v evropském kontextu. K otázkám její nezávislosti, trendů i nebezpečí kompromisů vystoupili přední odborníci Aloysius John, koordinátor Caritas Internationalis v Římě, Julia Gonzales, zakladatelka mezinárodní asociace vysokých škol pro zvýšení profesionality v humanitární oblasti a předsedkyně organizace Education for an Independent World, nebo Ulla Næsby Tawiah, místopředsedkyně oddělení pro humanitární akce dánského ministerstva zahraničních věcí.

V jednom bruselském pytli

„Současná velká a poměrně kontroverzní debata se vede zejména o tom, do jaké míry má být humanitární pomoc standardním nástrojem řešení krizí v zahraničí. Aktéři uvnitř říkají, že je to nestranný nástroj, který se orientuje pouze na potřeby civilních obyvatel na daném místě. Bruselští politici se zjednodušeně řečeno snaží hodit humanitární pomoc do jednoho pytle se zahraničními politickými cíli,“ přiblížil hlavní téma kongresu Marek Štys ze spolupořádající organizace Člověk v tísni.

O tom, jak problematické je uznání nezávislosti a nestrannosti humanitární pomoci, debatovali účastníci kongresu v souvislosti s konfliktem v Sýrii. Další témata se týkají využití moderních technologií v humanitární praxi, rozdílné dynamiky okamžitých a plíživých katastrof, role médií a finančních mechanismů i bezpečnosti humanitárních pracovníků. Kromě panelových diskusí je součástí programu také filmový večer s přehlídkou dokumentárních filmů z oblastí ohrožených humanitární krizí.

Stane se tradicí?

Olomoucké setkání chce hlavně představit diskutovaná témata studentům, zaměstnancům nevládních organizací, státní správy i širší veřejnosti a uvést je do aktuální problematiky české i zahraniční humanitární pomoci.

„V této oblasti je tolik výzev, otazníků a pravidel, která musíme prodiskutovat, že je to téma ještě na mnoho let. A je výborné, že se kongresu účastní olomoučtí studenti. Bylo by ideální, kdyby se z toho stala tradice a kongres se konal každé dva roky právě v Olomouci,“ vyjádřila své přání Květoslava Princová z cyrilometodějské teologické fakulty.

Mezinárodní humanitární kongres pořádá už podruhé skupina největších českých nevládních organizací poskytujících humanitární pomoc jako je ADRA, Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, Charita České republiky nebo Český Červený kříž. Na organizaci olomouckého ročníku, kterého se účastní přes dvě stovky lidí, se podílí také cyrilometodějská teologická fakulta, CARITAS – Vyšší odborná škola sociální Olomouc a FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.