Trendy výtvarné výchovy na Olomouckém bienále 2012
Přehled o tvorbě olomouckých uměleckých škol podává Olomoucké bienále 2012 v galerii Podkroví a Schody v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Prezentuje ukázky ze stejnojmenné soutěže, které byly ohodnoceny cenou nebo čestným uznáním.
„Obecně nás oslovují zejména ta díla, která vtahují do světa mladých tvůrců a dětského umění, do prostředí barevných sdělení, čar, tvarů, struktur, grafických postupů a také do vztahu k různým prostorovým materiálům,“ řekl k tvorbě žáků a studentů Petr Exler z katedry výtvarné výchovy.
Výstava obsahuje více než čtyřicet plošných prací, devadesát prostorových děl a také sedmnáct oceněných literárních prací. Ukazuje tvůrčí možnosti digitálních médií, užitou tvorbu, dekorativní činnost, modelování či objektovou a akční tvorbu. „Děti, studenti i výtvarní pedagogové si na představených dílech mohou uvědomit didaktické aspekty své práce, mohou diskutovat o procesech vizuálního zobrazení,“ uvedl Exler. Podle něj je ve způsobu vedení práce a přístupů vidět i působení pedagogů a lektorů. „Dají se vysledovat analogie mezi používanými technikami a materiály s cílem podnítit tvořivé vnímání a myšlení,“ vysvětlil Exler.
Cílem výstavy je pochopení projevu jako dialogu a pochopení současných trendů výtvarné výchovy. Radou, kde hledat nové informace, nápady, podněty a způsoby řešení.
První ročník Olomouckého bienále se uskutečnil v roce 1994. Tradičním pořadatelem Olomouckého bienále je Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, občanské sdružení Olomoucká paleta a Dům dětí a mládeže Olomouc.
Instalace je otevřena do 31. října od pondělí do pátku vždy od 8 do 20 hodin.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.