Sociální sítě v hledáčku Dětské univerzity

Kamil Kopecký při demonstraci falešné webkamery.
Foto: Martin Višňa
čtvrtek 24. října 2013, 11:45 - Text: Martin Višňa

Na téma v dnešní době tolik důležité se zaměřila včerejší přednáška Dětské univerzity o sociálních sítích. S jejich pozitivy i riziky seznámil malé vysokoškoláky tým projektu E-Bezpečí a došlo i na konkrétní případy z kriminalistické praxe.

„Naším cílem je pomáhat a šířit osvětu, jak sociální sítě fungují, snažíme se pomáhat lidem v nouzi. Když vám například někdo vezme fotku, dá ji na Facebook a tam se o ní baví a pomlouvá vás, napište nám, zablokujeme ji. Pokud to bude něco složitého a závažnějšího, že třeba někdo bude vydírat vaše rodiče nebo kamarády, předáme případ policii, která ho dotáhne do konce,“ osvětlil hned v úvodu vedoucí E-Bezpečí Kamil Kopecký z pedagogické fakulty.

Společně s Reném Szotkowskim a kriminalistou Petrem Schweinerem dětem představili nejrůznější triky, které podvodníci využívají k hledání svých obětí, například falešné profily na chatech nebo využití obrazových smyček při konverzaci přes Skype. Uvedli také konkrétní případy sexuálního vydírání, poukázali na některá licenční ujednání, která by neměla při registraci na Facebooku uniknout pozornosti, nebo na to, že fotky z bytů a statusy o odjezdu na dovolenou jsou vodítky pro zloděje.

Zároveň se museli vypořádat s řadou dotazů a připomínek typu „Co dělají na počítačích zaměstnanci Facebooku?“ nebo „Pořídím si jedovatou kobru, dám ji do krabice s nápisem přísně tajné, a jak bude zloděj zvědavý, bude mít smůlu“.

K využívání některé ze sociálních sítí se přitom v aule přírodovědecké fakulty přiznala většina dětí, polovina osazenstva se přiznala, že má svůj profil na Facebooku, i když jim ještě nebylo třináct let.

„Profil tam mám, píšu si s kamarády, které znám ze školy, a hraju hry. Na internetu netrávím denně moc času, tak půlhodiny průměrně, ale ne v úterý a čtvrtek, to chodím na fotbal. Přednáška byla určitě přínosná, vím, na co si dát pozor,“ uvedl Marek z novojičínské skupiny posluchačů. Je mu devět.

Příští středu se děti z virtuálního světa přenesou do sféry umění. V Moravském divadle je Tomáš Hanzlík z filozofické fakulty naučí skládat operu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.