Mediální výchova dostala v Olomouci svůj směr

Osvědčení o absolvování letní školy předali v aule pedagogické fakulty Gabriela Medveďová a Pavel Krákora.
Foto: Velena Mazochová
čtvrtek 21. srpna 2014, 08:07 - Text: Velena Mazochová

Téměř stovka učitelů základních a středních škol se včera rozloučila s letošním ročníkem Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství, kterou pro ně uspořádala pedagogická fakulta. Kromě závěrečných osvědčení o absolutoriu si odváželi sumu informací a poznatků o fungování médií v současném veřejném životě.

Téma jednadvacátého ročníku Média – hlídací pes demokracie nebo Pandořina skříňka? se podle hlavního organizátora letní školy Pavla Krákory setkalo s vysoce příznivým ohlasem účastníků, kteří se na jeho volbě částečně podíleli. „Vybrali jsme jej na základě dlouhodobé ‚poptávky‘ po přiblížení problematiky médií a mediální výchovy,“ vysvětlil Krákora.

Zaměření letní školy přivítala pedagožka gymnázia v Hustopečích Hana Potměšilová, ocenila přínos pro vlastní praxi. „Téma mediální výchovy zatím nemá jednotnou metodiku. Tady jsme dostali nejnovější shrnutí cest, jakými se ubírat při výuce,“ potvrdila Potměšilová. Stejně důležitá je podle ní výměna informací mezi kolegy, kteří se do Olomouce sjeli z celé republiky. „Odvážíme si domů spoustu nápadů, které ve vyučování skutečně vyzkoušíme,“ dodala Potměšilová.

Příznivou odezvu potvrdily i předběžné výsledky evaluace, které pořadatelé během čtyř dnů shromáždili na základě dotazníkového šetření. Největší ohlas zaznamenalo vystoupení bývalého evropského komisaře Vladimíra Špidly a politického komentátora Alexandra Mitrofanova.

„Širokou diskusi vyvolalo také vystoupení Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze, který srovnával přímé prezidentské volby ve Spojených státech a v České republice i to, jakým způsobem je média ovlivnila a jaký měla vliv na pohled veřejnosti,“ doplnil Krákora.

Bohatý čtyřdenní program doplnily přednášky druhého tematického bloku věnovaného 100. výročí první světové války, působení Českých legií v průběhu minulého století a jejich podílu na vzniku samostatného československého státu.

Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele občanské výchovy a základů společenských věd pořádá katedra společenských věd. Téma příštího ročníku chystají organizátoři zaměřit k aktuálnímu společenskému dění a jeho reflexi v kurikulu didaktiky společenských věd a dějepisu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.