Letní škola jako mediální trénink pro učitele
Letní škola Pedagogické fakulty prohloubí mediální gramotnost učitelů a žáků. Přispěje k ní i výměna rolí mezi politoložkou a bývalou televizní moderátorkou.
Pohled na média z pozice novináře, politologa, mediálního experta i politika nabídne program XXI. ročníku Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele společenských věd, kterou na příští týden připravila pedagogická fakulta.
Letošní téma Média – hlídací pes demokracie nebo Pandořina skříňka? vyplynulo z dlouhodobého zájmu pedagogů základních a středních škol. Hlavním záměrem je přenos poznatků odborníků a osobností mediálního světa do výuky na školách.
„Cílem není jen předat informace, ale zároveň přiblížit přístupy, kterými lze fungování médií prezentovat ve výukovém procesu, a prohloubit tak mediální gramotnost žáků a studentů,“ zdůraznil proděkan pedagogické fakulty a šéf pořádající katedry Antonín Staněk.
Netradiční duel
Čtyřdenní letní škola přivítá stovku pedagogů základních a středních škol, kteří se do Olomouce sjedou z Čech, Moravy, Slovenska i Polska. Seznámí se zde i s osobními „mediálními“ zkušenostmi bývalého evropského komisaře Vladimíra Špidly. Opačný pohled na „stýkání a potýkání“ novinářů a politiků nabídne politický komentátor Alexandr Mitrofanov a roli médií ve veřejném životě osvětlí přednáška Jana Jiráka z pražské Metropolitní univerzity Média: pokojový psík nakažený vzteklinou?.
Programovou novinkou je panelová diskuse „naruby“, která představí někdejší moderátorku diskusního pořadu Hyde Park a bývalou ředitelku sekce Nových médií České televize Pavlínu Kvapilovou v netradiční pozici hosta politoložky Vladimíry Dvořákové.
„Prohození jejich rolí přiblíží, jakým způsobem redaktor a moderátor předního média pracuje. Je to poměrně ojedinělý koncept, sami jsme zvědavi, jaký bude mít efekt,“ uvedl hlavní organizátor letní školy Pavel Krákora z pořádající katedry společenských věd.
V průběhu letní školy vystoupí také přední odborníci z akademické sféry – politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha, historik Miroslav Vaněk z Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR nebo bývalý novinář a nynější pedagog Univerzity Jana Ámose Komenského v Bratislavě Jaroslav Buček.
Velká válka
Druhý tematický blok bude věnován 100. výročí vypuknutí první světové války, vzniku Československé republiky a působení českých legionářů. Sérii přednášek doplní prezentace výzbroje a výstroje Českých legií i dobové materiály. „Účastníci letní školy získají plastický obraz o činnosti legií v kontextu dějin dvacátého století,“ doplnil Krákora.
Letní škola se koná ve dnech 17.–20. srpna a je otevřena také zájemcům z řad odborné veřejnosti. Slavnostní zahájení se uskuteční v pondělí 18. srpna v 10 hodin v aule pedagogické fakulty za účasti vedoucího poradce předsedy vlády Vladimíra Špidly a kulturní atašé americké ambasády Sherry Keneson-Hallové a představitelů hejtmanství. Letní školu podpořil Olomoucký kraj, Olomoucké centrum otevřeného vzdělání a Velvyslanectví Spojených států amerických, které je hlavním partnerem více než deset let.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.