Dostavba pedagogické fakulty: lepší výuka i výzkum
Moderně vybavenou aulu, laboratoře, učebny i datacentrum nové generace získala pedagogická fakulta v dostavbě hlavní budovy na Žižkově náměstí. Nový objekt za zhruba 200 milionů korun byl dnes slavnostně otevřen, studenti a pedagogové ho naplno využijí od letního semestru.
„Poprvé jsme získali prostory, které byly vytvořeny speciálně pro vzdělávání a výzkum. Dosud fakulta sídlila vždy v objektech původně určených pro jiné účely, hlavní budova fakulty již navíc nedostačovala kapacitně a neodpovídala našim potřebám. Dostavba nám otevírá prostor nejen pro mnohem kvalitnější výuku i výzkum, ale například i pro hlubší spolupráci s učitelskou obcí,“ řekla děkanka Libuše Ludíková.
Studentům a vědě
Fakulta nově využije plochu 4297 metrů čtverečních. Součástí dostavby je například laboratoř tyflopedie, v níž se studenti budou připravovat na svoji budoucí práci se zrakově postiženými klienty. Nechybějí v ní skenery pro Braillovo písmo, počítače s odečítači obrazovky či zvětšovací softwary. Díky projektu vznikla i v tuzemsku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením včetně artikulografu pro sledování výslovnosti, laboratoř didaktiky lego či laboratoř informačních technologií. Kompenzační pomůcky a speciálně upravené počítače najdou studenti v nové laboratoři somatopedie, která poslouží i vysokoškolákům s omezenou hybností. V dalších specializovaných laboratořích budou studenti pronikat do tajů elektrotechniky a elektroniky.
„Jako studentka speciální pedagogiky novou budovu využiju, protože jsou v ní všechny potřebné laboratoře. Čekání na nové křídlo bylo těžké, protože jsme se kvůli uzavření hlavního schodiště dost nachodili,“ uvedla Hana Svobodová.
Na lepší zázemí se může těšit například i Centrum podpory studentům se specifickými potřebami, jež pomáhá studentům se zdravotním handicapem ze všech fakult. V dostavbě centrum získalo větší, modernější a plně bezbariérové prostory.
Aula s unikátní technikou
Součástí dostavby je moderní aula s 275 místy vybavená dataprojektory i tlumočnickým systémem doplněným o technické zařízení pro sluchově postižené osoby. „Systém pro simultánní tlumočení do čtyř jazyků je minimálně v Olomouci a okolí výjimečný. Veškeré multimediální vybavení lze navíc ovládat z jednoho místa, a to dokonce vzdáleně, prostřednictvím dotykové bezdrátové řídicí jednotky. Univerzita tak získává prostor pro pořádání významných akcí,“ uvedla Ludíková. Dalším zajímavým technickým řešením je datacentrum, které zajišťuje dostatečný výpočetní výkon a úložnou kapacitu pro výzkumně-vzdělávací aktivity.
Příspěvek Evropské unie: 162,6 milionu Kč
Příspěvek státního rozpočtu ČR: 28,7 milionu Kč
Příspěvek Olomouckého kraje: 10,5 milionu Kč
Projekt se připravoval už od roku 2006, fakulta od samého počátku spolupracovala s Ateliérem R. „Řešení projektu bylo složité a náročné, ale s výsledkem jsme spokojeni. Podařilo se propojit moderní a funkční pojetí s historickým objektem,“ soudí děkanka.
„Hlavním cílem bylo, aby objekt byl funkční a smysluplný. Jedním z hlavních omezení byl rozměr pozemku, parcela dvora byla stísněná. Proto jsme se snažili vytvořit budovu minimálního objemu, z čehož vznikla krychle, která zabírá malou plochu. Také jsme se snažili o to, aby dům citlivě zapadl do kontextu stávající budovy,“ prozradil koncepci architekt Miroslav Pospíšil.
Rozvoj univerzity nekončí
Stavební firmy univerzita zaměstná i v příštích letech. „Dostavba pedagogické fakulty je další střípek do mozaiky rozvoje univerzity. Pět projektů spojených s výstavbou nových budov jsme dokončili, další tři připravujeme. V průběhu uplynulých čtyř let a v následujících čtyřech letech si prakticky všechny fakulty pomohou, ať už výstavbou nebo získáním nových výukových a laboratorních prostor, tak po stránce technického a přístrojového vybavení,“ uvedl rektor Miroslav Mašláň.
Dostavba pedagogické fakulty začala v květnu 2012, projekt se uskutečnil v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace za přispění státního rozpočtu České republiky a Olomouckého kraje.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.