Česká speciální pedagogika se těší čínskému zájmu. V Leshanu ji učila doktorandka pedagogické fakulty
Čína chce více začlenit do běžného života zdravotně znevýhodněné lidi, stejně jako například Česko. Říká to Olga Malinovská, doktorandka pedagogické fakulty, která nedávno své teoretické znalosti i praktické dovednosti speciální pedagogiky předávala v Leshanu.
Olga Malinovská absolvovala na Univerzitě Palackého magisterské studium čínštiny a speciální pedagogiky. Čínu navštívila popáté, poprvé se tam vypravila už během bakalářského studia. V Leshanu, provincii Sichuan učila v uplynulém zimním semestru studenty druhého a třetího ročníku speciální pedagogiky.
„Tříměsíční pobyt mi umožnila spolupráce mezi Univerzitou Palackého a Leshan Normal University. Učila jsem studenty bakalářského studia, především základy speciální pedagogiky. Během semestru jsem jim představila i některé terapie. Pro Číňany byla novinkou například hipoterapie i dramaterapie,“ řekla Olga Malinovská. Dodala, že tamní lidé dnes doslova nasávají znalostí z Evropy, Ameriky i Kanady. Speciální pedagogika je podle ní v Číně na vzestupu.
„I dnes většina čínské společnosti pečuje o zdravotně postižené doma. Řady lidí s postižením mají jen velmi omezené uplatnění, “ doplnila Malinovská. Studenti si podle ní však vzdělání váží a jsou vždy na výuku připraveni. „Hluboce na mne zapůsobili. Posluchači si cení toho, že za nimi někdo přijede a že se mohou dozvědět něco nového. Mají respekt k učiteli a vždy se na výuku, testy i zkoušení připravují. K dispozici mají hodně přeložených knih, chybí jim však praktická výuka,“ řekla Malinovská. Mladá doktorandka, která se věnuje lidem se zrakovým postižením, by ve své takto zaměřené práci ráda pokračovala i po absolutoriu. A věří, že se do některých čínských provincií zase vrátí.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.