Zážitky z oceánu: bouře, práce i nadávky nad dotazníky
Jak se žije uprostřed oceánu, povyprávěl včera v Jazz Tibet Clubu student rekreologie Šimon Pelikán. Na začátku května se vrátil na souš po měsíční plavbě přes jižní Atlantik na historické plachetnici a zážitků a zkušeností má na rozdávání.
„Na pevninu jsem se netěšil. Jediné, co mě těšilo, byl ten klid, že už se mi něco může stát a bude to v pohodě, že pomoc bude blízko,“ odpovídal s úsměvem mladý námořník na otázky diváků v zaplněném klubu po připravené prezentaci fotek a krátké filmové koláži.
Během jejich komentáře přitom vzpomněl na okamžik, kdy měl při bouři málem namále, na napětí při čekání na vhodné vlny u nejvzdálenějšího ostrova na světě, kam se nakonec nedostali, nebo představil celou plejádu zvířat, se kterými se během cesty setkali.
Samozřejmě došlo i na seznámení s posádkou. Kromě Šimona, jednoho Němce a Angličana pluli samí Holanďané, námořníci, kteří mají na moři něco za sebou, ale sami by si na neklidný jižní Atlantik netroufli.
„Námořnická odolnost se přitom projevila i v prováděném výzkumu. K nějakým vyhroceným situacím v podstatě nedošlo, ale můžete vidět, že ne všichni vyplňovali připravené dotazníky s nadšením,“ ukazoval Pelikán na fotografiích pokřivené tváře spolucestujících.
Dodal ovšem, že na samotný výzkum příliš času nezbývalo, protože se všichni podíleli na chodu a údržbě lodě.
Zážitky z oceánu přilákaly do Jazz Tibet Clubu například Veroniku Kaláškovou. „O výzkumné plavbě jsem slyšela od docenta Petera Tavela na psychologické konferenci a zaujalo mě to. Přednášku jsem čekala odbornější, tohle bylo spíše takové povídání, ale dobré,“ zhodnotila studentka psychologie.
Právě Peter Tavel z cyrilometodějské teologické fakulty rekreologa na palubě historické holandské plachetnice Oosterschelde v létě vystřídá pro plavbu přes Indický oceán a koncem roku pak popluje přes Pacifik proděkan fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek. Smyslem transoceánské výzkumné cesty je zkoumat psychické, sociální a spirituální dimenze života člověka v extrémních podmínkách.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.