Lyžařský mistr světa otestoval neředínské zátěžové laboratoře

Martin Koukal s Michalem Botkem v laboratoři zátěžové fyziologie FTK UP.
Foto: Martin Višňa
pátek 16. září 2016, 11:47 - Text: Martin Višňa

Do zátěžových laboratoří fakulty tělesné kultury zavítal mistr světa v běhu na lyžích na 50 kilometrů z roku 2003 Martin Koukal. Současný manažer sportovní přípravy české juniorské reprezentace si přijel prohlédnout a vyzkoušet zázemí pro testování reprezentantů.

„S ohledem na skutečnost, že úsek běžeckého lyžování již delší dobu pátrá po servisním středisku, které by běžcům umožnilo laboratorní testování v co nejpřirozenějších pohybových podmínkách, přijel na doporučení k nám na fakultu,“ uvedl Michal Botek z katedry přírodních věd v kinantropologii.

Koukal přitom nepřijel jen na prohlídku, ale osobně si vyzkoušel technické možnosti běžeckého ergometru, podle Botka nejspíše nejširšího v České republice, na kterém by mohli běžečtí reprezentanti absolvovat zátěžové testy.

„Po dokončení testu Koukal konstatoval, že po technické stránce jsou parametry pásu pro pohyb na kolečkových lyžích zcela vyhovující. Aktuálně už řešíme možnosti spolupráce nikoliv pouze na úrovni jednorázové diagnostiky, ale i případného komplexnějšího servisu, provázaného s výzkumnými aktivitami, které by mohly přispět ke zvýšení výkonnosti našich mladých reprezentantů,“ dodal Botek.

Juniorští běžci na lyžích tak možná v blízké budoucnosti doplní řady sportovců, kteří ke své přípravě využili odborné a technické zázemí na fakultě tělesné kultury. Jen letos to byli například fotbalisté Sigmy Olomouc a FC Slovácko, fotbalová reprezentace neslyšících, hokejisté Zlína nebo třeba horolezkyně s voperovaným kardiostimulátorem Markéta Hanáková, která se v létě pokusila zdolat druhou nejvyšší horu Hindukúše Noshaq. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.