Studenty podpořil ománský sultán, plují závod plachetnic

Plachetnice Gulden Leeuw.
Foto: gulden-leeuw.nl
neděle 31. srpna 2014, 08:08 - Text: Martin Višňa

Sedm studentů fakulty tělesné kultury se ode dneška účastní závodu historických plachetnic z britského Falmouthu do Londýna. Námořní zkušenost jim umožnil grant ománského sultána.

Během pětidenního pobytu na palubě sedmdesátimetrové plachetnice Gulden Leeuw si studenti osvojí základní námořní dovednosti a pravidla života na lodi. Mohou počítat se spoustou zábavy, ale čeká je i fyzicky náročný program.

„Nebojím se toho, že by práce na lodi byla náročná, když mohou plout i lidé s minimem zkušeností. Naopak bude to vzrušující a zase něco jiného, zážitek, který u nás nezažiju. Mám ráda dobrodružství,“ uvedla před vyplutím jedna z olomouckých námořnic Anna Scheuerová.

O možnosti plavby za podpory ománského sultána se dozvěděla od doktoranda Tomáše Holleina, který se vloni zúčastnil druhé etapy středomořské regaty z francouzského Toulonu do italského přístavu La Spezia, jako jediný sultánem podpořený student z Česka.

„Byla to pro mě ojedinělá příležitost a jsem nesmírně rád, že jsem se mohl zúčastnit tak netradiční události. Poměr vloženého času k vyplnění přihlášky ani zdaleka neodpovídá zážitkům, které člověka čekají na palubě. Mladí lidé by měli být aktivní v hledání neobvyklých výzev a nesmějí se bát je využívat. Myslím si, že tento grant je vynikající příležitost pro všechny,“ komentoval svou plavbu Hollein.

Ománský sultanát každý rok umožní absolvování námořního výcviku stovce mladých lidí z celého světa. Českým studentům bylo oproti minulému roku přiděleno osm míst, ti tak měli jedinou povinnost  – vyplnit žádost, v níž popsali, zda mají nějaké námořnické zkušenosti, jak dofinancují zbylé náklady na cestu a proč vůbec na plachetnici chtějí. Kromě sedmi olomouckých studentů je na palubě i jeden z brněnské obchodní akademie.

„Motivace je nejdůležitější, pak také mít našetřené nějaké peníze, protože grant nepokryje veškeré náklady. A před samotnou plavbou je důležité sbalit si nepromokavé oblečení a obuv. Bez kartáčku na zuby se člověk na lodi obejde, i když to může být nepříjemné, ale bez nepromokavého oblečení nikoliv,“ upozornila Scheuerová.

Závod Falmouth – Royal Greenwich Tall Ships Regatta se koná ode dneška do pátku 5. září. Kromě plachetnice Gulden Leeuw, na které poplují čeští studenti, se jej účastní dalších 41 historických lodí s posádkami z celého světa. Sportovní událost pořádá nezisková organizace Sail Training International, která se zaměřuje na osobnostní rozvoj a výchovu mladých lidí prostřednictvím kurzů na plachetnicích.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.