Odborníci řeší v Olomouci pohyb a životní styl dětí a mládeže

Konference Movement and Health. James F. Sallis (vlevo) a Donald Roberson.
Fotogalerie: Martin Višňa
úterý 3. června 2014, 11:57 - Text: Martin Višňa

Pohybová aktivita dětí a mládeže z nejrůznějších úhlů pohledu je ústředním tématem mezinárodní konference Movement and Health, která včera odstartovala v olomouckém Regionálním centru. Pozvání přijalo na dvě stě odborníků z dvaceti zemí světa.

„Jsem překvapený velikostí a prestiží této události, připomíná mi to konferenci Spojených národů, které chtějí opravdu změnit svět. A na základě programu soudím, že vy chcete změnit svět také. Vážím si toho, že se zabýváte jedním z nejdůležitějších problémů současného světa, tedy zdravím a chováním našich dětí,“ přivítal jménem vedení univerzity účastníky konference prorektor Petr Bilík.

Zmínil také aktuální iniciativy univerzity v oblasti podpory městské cyklistiky a oživování olomouckých parků a vůbec snahy vedení školy o změnu myšlení lidí. K hostům promluvil krátce i náměstek hejtmana Olomouckého kraje Zdeněk Švec a proděkan fakulty tělesné kultury Martin Kudláček. Program konference přiblížil její prezident profesor Rudolf Psotta.

„Pohybová aktivita je interdisciplinární záležitostí, připravili jsme proto tematicky zaměřené sekce, v nichž se bude hovořit o vzdělávacích, sociálních nebo fyziologických aspektech pohybu dětí a mládeže. Zhruba 150 prezentací v sekcích či na posterech je od kolegů z evropských zemí, Asie a Severní a Jižní Ameriky,“ uvedl Psotta.

Otevřená hřiště pro aktivitu

Během zahajovacího dne vystoupili se svými přednáškami také tři z celkem devíti hlavních řečníků. Lee Gillis z Georgia College & State University hovořil o adventure therapy, terapeutickém směru, který zahrnuje fyzicky a psychicky náročné činnosti v přírodním prostředí, jeho kolegyně Jude Hirsch se zaměřila na kooperativní metodu win:win v zážitkové pedagogice.

Nejprve se však mikrofonu chopil držitel prvního čestného doktorátu pořádající fakulty James F. Sallis z University of California v San Diegu, který promluvil o strategiích na podporu fyzické aktivity dětí ve škole a ve volném čase.

Konference Movement and Health je největší odborná událost, kterou fakulta tělesné kultury pořádá. Poprvé se konala v roce 1999, zakladateli tradice jsou někdejší děkani fakulty profesoři František Vaverka a Bohuslav Hodaň. 

K tomu, aby se děti alespoň hodinu denně hýbaly, jak zní obecné doporučení Světové zdravotnické organizace, pomůže zavedení aktivních přestávek ve vyučování či sportovních programů po škole, nebo třeba úpravy hřišť, parků či veřejných ploch. „Mládež je mnohem aktivnější, když má po škole přístup na hřiště a sportoviště,“ komentoval Sallis prezentovaná data.

Zranění, turistika i pohyb handicapovaných

Vedle hlavního programu konference se včera zájemci mohli také seznámit s kanadským celostátním projektem Canadian Sport for Life, jehož cílem je zvýšení kvality sportu a pohybové aktivity v druhé největší zemi světa.

Dnes mohou hosté konference vyslechnout například přednášku Marka De Ste Croix z University of Gloucestershire o zraněních ve sportu nebo Davida Weavera z australské Griffith University o modelu turistiky pro 21. století. Pro zájemce o zážitkovou pedagogiku je připraveno na fakultě tělesné kultury minisympozium, na němž zahraniční hosté představí svůj náhled na tento obor.

Zítra účastníky mimo jiné čeká přednáška Jamese Rimmera z University of Alabama v Birminghamu, jenž se dlouhodobě zabývá pohybovými aktivitami a programy pro osoby se zdravotním postižením. Konference pak vyvrcholí společenským večerem v Konviktu, kde se její hosté setkají s účastníky další velké odborné události, která právě zítra začíná – prvního českého meetingu řešitelů mezinárodní studie Health Behavior in School‑aged Children, která se zkoumá zdraví a životní styl školáků ve 43 zemích světa.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.