Naprej! Sport jako kultura
Historický vývoj sportovních staveb u nás nastíní ve čtvrtek v Arcidiecézním muzeu kolokvium Naprej! Sport, umění a architektura v českých zemích.
„Naprej je staré sokolské heslo a také název písně jihoslovanských vlastenců. Znamená napři se, překonej odpor,“ objasnil v rozhovoru pro Český rozhlas význam tajemného slova jeden z hostů kolokvia Rostislav Švácha.
Program kolokvia:
13:00 MOZARTEUM
Rostislav Švácha - Sport jako stroj na produkování kultury
Tomáš Winter - Po fotbale sprchy. Česká moderní malba a sport
Antonín Novák - 2 místa, 2 bazény
15:15 PŘED DOMEM SOKOLSKÁ 7
Exkurze po olomouckých sportovních stavbách
18:00 MOZARTEUM
Anna Hogenová - Architektura a problém filozofického počátku (arché)
Historik architektury na příkladech zajímavých českých sportovních staveb ukáže, že sport je pro kulturu inspirující a sám se kulturou stává, a představí také nedávno vydanou publikaci Naprej! Česká sportovní architektura 1567-2012, která tyto zajímavosti shrnuje. Vyšla u příležitosti 150. výročí založení Sokola.
Se Šváchou a spoluautory knihy se pak zájemci mohou vydat na krátkou exkurzi po sportovních stavbách v Olomouci, která nemine Andrův stadion nebo někdejší německou Turnhalle, dnešní budovu fakulty tělesné kultury v Hynaisově ulici.
V Mozarteu Arcidiecézního muzea promluví také Tomáš Winter z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, a sice o malbách Miloše Jiránka s fotbalovou tematikou. Celou akci pak zakončí přednáška filozofky Anny Hogenové na téma Architektura a problém filozofického počátku (arché).
Kolokvium se koná v rámci fotbalového festivalu Víc než hra.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.