Jak se žije uprostřed oceánu?
Student rekreologie Šimon Pelikán strávil celý duben na palubě historické plachetnice Oosterschelde uprostřed bouřlivých vod jižního Atlantiku. O své námořnické zážitky a zkušenosti z výzkumné plavby se podělí během úterní přednášky v Jazz Tibet Clubu.
„Nejvíc jsem se bál, když jsem lezl nahoru na stěžeň, nějakých třicet metrů vysoko, a ta loď se pořád s vlnami kymácela, deset metrů doleva, deset metrů doprava. Bylo to hrozný, ale zároveň jsem měl i z toho velkou radost, že něco takového můžu zažít,“ nastínil Pelikán, na co všechno se návštěvníci přednášky mohou těšit.
Během podvečera tak dojde na osobní zkušenosti z námořnické práce, zážitky z bouří či čekání na vhodné počasí pro návštěvu nejvzdálenějšího ostrova na světě, také na informace o výzkumu, který na palubě lodi prováděl. Povídání doprovodí prezentace fotografií a videí z cesty.
Přeplavba jižního Atlantiku je součástí společného projektu Transoceánská výzkumná plavba na plachetnici, na němž Univerzita Palackého spolupracuje s nizozemskou nadací a několika dalšími partnery. Smyslem prováděného výzkumu je přispět k hlubšímu pochopení lidské schopnosti psychické a sociální adaptace na extrémní životní podmínky.
Výzkum je rozdělen do tří etap, tří přeplaveb. Rekreolog Šimon Pelikán absolvoval během dubna cestu z brazilského Santosu do jihoafrického Kapského Města. Přes Indický oceán se v červnu a červenci poplaví Peter Tavel z Institutu sociálního zdraví Univerzity Palackého, závěrečných více než 5400 námořních mil přes Tichý oceán pak koncem roku absolvuje proděkan fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek.
Přednáška Šimona Pelikána o měsíci stráveném uprostřed oceánu se koná v úterý 21. května od 17:30 v Jazz Tibet Clubu v Olomouci.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.