Fakulta tělesné kultury vnáší do škol aktivní životní styl

Elise Sijthoffová představuje kalendáře The Class Moves.
Foto: Martin Višňa
úterý 11. listopadu 2014, 07:38 - Text: Martin Višňa

Čtyřicet sedm základních a středních škol z Olomouckého kraje se zapojilo do nového projektu zvaného Pohyb do škol. Jeho aktivitami chtějí řešitelé z fakulty tělesné kultury motivovat žáky v regionu ke zdravému životnímu stylu jako přirozené životní potřebě.

„Navazujeme na dřívější projekty vzdělávání učitelů o zdravém životním stylu. Projektový tým tvoří také řešitelé mezinárodní studie Health Behaviour in School-aged Children, která zkoumá zdraví a životní styl dětí a školáků ve více než čtyřiceti zemích světa. Data chceme v našem programu využít. Stejně tak se snažíme čerpat inspiraci z efektivních programů a intervencí v zahraničí,“ uvedl hlavní řešitel Michal Kalman.

Učitelé ze zapojených škol projdou rozvojovým kurzem, který má podpořit přirozenou potřebu být v roli tvůrce a upevnit postoje zdravého životního stylu. Na školách mají při projektový aktivitách vzniknout týmy složené z pedagogů a žáků, kteří se ztotožní s myšlenkou zdravé školy a přijmou odpovědnost za šíření této myšlenky.

Do června má být projektem podpořeno na 250 pedagogů a čtyři tisíce žáků. Jeho součástí je také pořízení sportovního vybavení za téměř čtyři miliony korun a vyhotovení první krajské zprávy o zdraví a životním stylu školáků v regionu.

„Na projektu nás zaujala možnost zkvalitnění sportovní výbavy ve škole, úžasná je ale ta nadstavba, že kantoři s dětmi mohou společně něco přínosného vytvořit,“ uvedl Hynek Pálka, ředitel šumperské Základní školy Sluneční.

Ředitele Pálku nadchly také kalendáře zahraničního programu The Class Moves, které jako jednoduchou pomůcku pro aktivizaci i relax žáků ve třídě prezentovala Elise Sijthoffová z Amsterdamu. Kalendáře jsou založené na vývojové psychologii dítěte a každý měsíc se věnují určitému tématu, nejen pohybu, ale i vztahu k přírodě nebo volbě profese.

 

 

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.