Cvičenci si po čínsku prodloužili život
Návrat k jaru. Tak se také říká dlouho tajenému cvičení, jímž si chtěli čínští císaři udržet mladickou pružnost a prodloužit život. Účastníky semináře Aktivní v každém věku s ním seznámila profesorka Jarmila Riegerová.
"Chuej čchun kung cvičím už dlouho a je to opravdu něco, co bych doporučila vyzkoušet všem. Co jsem začala, nevím, co to jsou bolesti zad. A jak mě při chůzi bolí koleno, během cvičení je bolest pryč," popsala Riegerová. K jednoduché metodě, jak načerpat energii, se dostala před dvaceti lety, po přečtení knihy německé autorky Moniky Hacklové Omlazovací cvičení čínských císařů. "Vytvořili jsme tehdy pětičlennou skupinu nadšenců. Po roce 2002 jsem pak navštívila univerzitu v čínském Čcheng-tu, kde jsem si ověřila, že jsme se omlazovací cviky naučili správně," doplnila profesorka.
Do její hodiny se v pátek ráno zapojila také zástupkyně ředitele základní školy Eva Navrátilová. "Dělám jógu, ale chtěla jsem zkusit i něco jiného. Čínská sestava se mi líbí, je jednoduchá a skutečně dodává energii," uvedla.
"Obou dnů semináře se zúčastnilo asi šedesát lidí. Byli mezi nimi pracovníci domovů důchodců, cvičitelé ze Sokola nebo České asociace Sportu pro všechny a také studenti," vypočítala organizátorka semináře Julie Wittmannová. Přijeli i lidé z Brna, Pardubic nebo Prahy. Nejstarší účastnicí byla 84letá Eva Nováčková.
Na dvoudenním semináři zaměřeném na aktivní stárnutí si účastníci procvičovali paměť nebo vyzkoušeli cviky na židlích. Kromě Chuej čchun kung je čekala lekce country tanců nebo cvičení na lavičkách.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.