BALUO zahajuje testovací provoz, přivítalo první lezce

Lezecká stěna v Aplikačním centru BALUO.
Foto: Martin Višňa
čtvrtek 19. listopadu 2015, 15:03 - Text: Martin Višňa

Nově zbudované Aplikační centrum BALUO fakulty tělesné kultury se otevírá veřejnosti. Včera byla předáním licencí novým instruktorům zpřístupněna lezecká stěna.

Jedním z prvních, kdo lezeckou stěnu zdolal, byl osmiletý Marek. „Lezlo se mi dobře, nebylo to těžké. Ale když jsem lezl druhou trasu, tak mě zabolely ruce. V tělocviku nic takového neděláme, chtěl bych, abychom sem chodili častěji,“ podíval se směrem ke svému otci. Rodiče zrovna podporovali Markova šestiletého bratra a radili mu, jak na stěně pokračovat. „Jednou si lézt zkusili a chytlo je to. Sem to máme kousek,“ připustili rodiče, že by v centru BALUO mohli být pravidelnými hosty.

Stěna, na níž se nebude jen lézt, ale především testovat lezecké materiály, je pro veřejnost prozatím otevřena ve všední dny a v soboty odpoledne. Podle Michala Petra z fakulty tělesné kultury by v případě zájmu mohlo být otevřeno i v neděli. O provoz stěny a bezpečnost lezců se postará dvacítka vyškolených instruktorů, studentů fakulty.

Příležitost pro aktivní studenty

Právě studenti se budou vedle zaměstnanců fakulty z velké části podílet na chodu celého centra. Nejrůznější možnosti zapojení představil management zájemcům na včerejším informativním setkání. Od realizace vlastních záměrů v oblasti aktivního životního stylu přes podílení se na výzkumu a testování sportovního materiálu a vybavení až po možnost získání praxe a brigády pro ty, kteří zatím nevědí, jakým směrem se vydají.

„Chceme, aby studenti měli možnost si během studia v areálu přivydělat peníze a zároveň získat praxi. Když odsud potom odejdou se zkušenostmi a licencemi, lépe se uplatní na trhu,“ uvedl proděkan a ředitel centra BALUO Radek Hanuš na setkání.

To vyvrcholilo prohlídkou prostor centra. Nové testovací bazény, hala nebo třeba lyžařský trenažér sklidily zaslouženou pozornost. Nejeden starší student si posteskl, že je škoda, že už má za sebou plavání, volejbal nebo házenou. 

Výstavba neskončila

Přestože je již možné vyzkoušet si své lezecké dovednosti na stěně, pronajmout si k testování nebo sportovnímu vyžití halu a funguje tu ordinace sportovního zubaře, kompletního otevření se BALUO dočká až na jaře. Tehdy bude dokončen koridor, který propojí objekty sportovní haly a bazénu a kde bude fitness centrum nebo centrum zdravé výživy.

Ani pak ovšem stavební ruch v neředínském univerzitním areálu neutichne. Začátkem příštího roku by měl být znám zhotovitel přestavby někdejší vojenské prádelny na moderní Centrum kinantropologického výzkumu.

Výstavba tzv. Kampusu Neředín, komplexu komerčně zaměřeného Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu, odstartovala vloni v srpnu, kdy základnímu kamenu požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Stavba bude dokončena v roce 2017.

Více informací o centru BALUO najdete na www.acbaluo.cz


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.