Světoví odborníci představí novinky v biotechnologiích rostlin

Hlavní host konference John Pickett.
Foto: labs.eeb.utoronto.ca
středa 10. června 2015, 14:10 - Text: Martina Šaradínová

Přední světový odborník na chemickou ekologii John Pickett z Velké Británie bude hlavním hostem mezinárodní konference Plant Biology – Green for Good III, která se uskuteční od 15. do 18. června na přírodovědecké fakultě. O pokroku v rostlinných biotechnologiích na ní bude jednat 130 vědeckých pracovníků a studentů biotechnologických oborů ze 14 zemí včetně Japonska, Velké Británie, Španělska či Malajsie.

„Účastníci konference se od renomovaných vědců dozvědí o nejnovějších výsledcích výzkumu v oblasti rostlinných biotechnologií. Slovo ale dostanou i mladí a začínající výzkumníci. Oproti předchozím ročníkům bude větší prostor pro neformální diskuze, což je ta nejlepší příležitost, jak se seznámit s novými kolegy a dozvědět se podrobnosti o jejich současné práci,“ uvedl zastupující ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) Marek Šebela.

O zahájení konference se postará svojí přednáškou John Pickett z Rothamsted Research v Harpendenu ve Velké Británii. „Za objevy mechanismů, jimiž se řídí vzájemné vztahy mezi rostlinami a živočichy i mezi rostlinami navzájem, získal profesor Pickett prestižní izraelskou Wolfovu cenu. Jeho práce přispěly k rozvoji udržitelného zemědělství,“ představila významného hosta členka organizačního výboru konference Karolina Zavoralová.

Během čtyř dní na konferenci zazní více než tři desítky přednášek rozdělených do devíti sekcí. Na programu budou témata jako struktura dědičné informace, biotechnologie obilovin či reakce rostlin na stresové podněty. Očekávaným tématem bude i druhá zelená revoluce, která má zabránit hrozící potravinové krizi. „Pěstování nové generace zemědělských plodin vyšlechtěných za pomoci nejnovějších poznatků genetiky a fyziologie rostlinných biotechnologií je podmínkou úspěchu této revoluce,“ upřesnil vědecký ředitel CRH Jaroslav Doležel.

Zelené revoluci se ve svém příspěvku bude věnovat i Pickettův kolega z Rothamsted Research Peter Hedden. K významným hostům bude patřit rovněž Johannes van Staden z Jihoafrické republiky, který řídí vlastní postgraduální výzkumné centrum pro vývoj a růst rostlin. Zabývá se především studiem rostlinných hormonů, klíčením semen, stárnutím rostlin, fyziologií stresu či vztahy mezi rostlinami a lidmi. Součástí konference bude i posterová sekce, do níž se přihlásilo 75 účastníků.

Vědecké špičky se do Olomouce sjíždějí každé dva roky. Centrum regionu Haná konferenci pořádá spolu s Evropskou biotechnologickou federací. Letos jí bude předcházet jednání Vědecké rady CRH.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.