Úroda z Václavky přišla vhod při společné snídani

Studenti při přípravě společné snídaně využili úrodu z Václavky.
Foto: Martina Šaradínová
středa 28. září 2016, 11:39 - Text: Martina Šaradínová

Čaje z čokoládové, jahodové či pomerančové máty nebo meduňky, dýňové buchty, lívance a další doma vyrobené dobroty se podávaly v úterý na snídani v komunitní zahrádce Václavka u vysokoškolských kolejí. Setkání především studentů nad dobrým jídlem uspořádal spolek Udržitelný Palacký, který stojí i za vznikem zahrady. Zájemci mohli ochutnat či si za dobrovolný příspěvek pořídit „vzorky“ z letošní úrody.

„Nápad na uspořádání veřejné snídaně vznikl spontánně. Jednou ráno jsme tu pracovali a uvařili si k tomu čaj. Řekli jsme si, že by se nás takto mohlo sejít víc. Po otevření Václavky je to vlastně první oficiální akce. Další plánujeme třeba před Vánoci, kdy bychom tu chtěli vařit punč a hrát koledy. Věřím, že když se tu bude pravidelně něco zajímavého dít, vznikne zde velká komunita lidí,“ uvedl jeden z hlavních iniciátorů Václavky i spolku Udržitelný Palacký Tadeáš Žďárský z přírodovědecké fakulty.

O jídelníček se postarali sami účastníci. Na stole byly především doma vyrobené pochutiny. S prázdnou nepřišel ani student environmentálních studií Štěpán Vaškevič. „Včera jsem připravil dýňový koláč se spoustou ingrediencí včetně čokolády, hrušek nebo oříšků. Dělal jsem to s láskou. Vaření mám docela rád, a když se vaří pro kamarády, člověka to určitě víc baví,“ prozradil student.   

Komunitní zahrada Václavka byla slavnostně otevřena letos v červnu. Přes léto, kdy převážná většina studentů Olomouc opustí, se o ni staral například student oboru Experimentální biologie Marek Pěntoň. „Spolu s dalšími asi třemi studenty jsme se přes léto střídali v zalévání. Natřeli jsme také lavičky a očistili dlažbu. Překvapivě jsme zjistili, že pod šedým nánosem se ukrývala zelená barva. I když je zahrádka malinká, úrody bylo dost. Během léta jsme sklidili asi pět nebo šest cuket, dýně a postupně jsme stříhali i bylinky. Ty jsou teď nasušené v pytlících a zájemci si je mohou za dobrovolný příspěvek zakoupit,“ uvedl Pěntoň.

Pro bylinky a zeleninu si chodili a chodí nejen studenti, ale třeba i zaměstnanci Správy kolejí a menz, která s budováním zahrady pomohla. „Václavka žije, myslím, že se nápad ujal. Doufám, že podobně budeme pokračovat i příští rok,“ uzavřel Žďárský.  

Podle iniciátorů projektu Václavka naplňuje hlavní principy udržitelného rozvoje. Zájemci mají možnost si vypěstovat lokální zeleninu či bylinky, ale lze tu mimo jiné také kompostovat bioodpad, který vzniká na kolejích. Zahrada má sloužit jako místo pro oddech a setkávání a posílit vzájemné vztahy mezi studenty.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.