Marc Van Montagu na #AFO51: GMO jsou důležité pro to, abychom přežili

Belgický vědec Marc Van Montagu na Konferenci o GMO v Pevnosti poznání.
Foto: Eva Hobzová
sobota 23. dubna 2016, 07:27 - Text: Martina Šaradínová

Geneticky modifikované organismy (GMO) byly hlavním tématem pátečního programu, který na AFO připravila univerzita ve spolupráci s Akademií věd ČR. Nejvýznamnějším hostem byl belgický molekulární biolog Marc Van Montagu, který celodenní rozmluvy ukončil večerní přednáškou v kině Metropol. Odpovědi na otázky spojené s genovým inženýrstvím hledali i účastníci Konference o GMO či workshopu.

„Jsem rád, že jsme se mohli celý den věnovat tomuto horkému tématu a že v Olomouci vystoupily hvězdy oboru,“ uvedl hlavní organizátor Konference o GMO a vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Jaroslav Doležel z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Přední odborník na genomy rostlin ocenil zejména přítomnost Marca Van Montagu, držitele Světové potravinové ceny 2013, která je obdobou Nobelovy ceny pro zemědělství. „Ne moc často se setkáte s osobnostmi, které změnily svět. V tomto případě to tak je,“ řekl Doležel. Marc Van Montagu se podílel na objevu mechanismu, kterým mohou některé bakterie přenést do rostliny genetickou informaci. Toto zjištění podnítilo vývoj metod genového inženýrství rostlin, díky nimž mohou vědci zlepšit odolnost rostlin vůči chorobám, škůdcům a dalším stresovým faktorům.

„Rostliny jsou důležité pro planetu a jsou nezbytné pro obživu lidstva. Řešení problémů spojených s přelidněním planety může přinést jen věda. Máme nové techniky a není důvod je nevyužít. Nemůžeme čekat a nedělat nic,“ uvedl Van Montagu.

Belgický vědec a někdejší prezident Evropské biotechnologické federace si je nicméně vědom, že GMO budí ve společnosti řadu emocí. Za důležité proto považuje to, aby vědci dokázali svoji práci veřejnosti objasnit. Sám se popularizaci GMO i přírodních věd intenzivně věnuje, a proto dnes večer převezme Cenu AFO za osobní přínos popularizaci vědy. „Není žádný rozdíl mezi tím, co děláme v laboratoři a co se děje v přírodě. Je to součást evoluce a důležitý krok pro to, abychom přežili,“ doplnil Van Montagu.

Bez GMO si budoucnost nedokáže představit ani Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, který na konferenci hovořil o technice CRISPR/Cas pro cílené zásahy do dědičné informace, jejíž využití je reálné i u člověka. „Biotechnologie jsou tak mocné, že nám dávají možnost myslet na nové postupy léčby," uvedl Sedláček, podle nějž genové inženýrství zaznamenalo v posledních dvou letech obrovský rozmach, který demonstruje hlad společnosti po nových technologiích.

Programový tip Ondřeje Čížka na sobotu 23. dubna:

„Dickson Despommier je autor mimořádně zajímavého konceptu vertikálního farmaření. Vertikální zahrady či farmy jsou podle něj jednou z možných odpovědí na nevyhnutelný problém s nedostatkem půdy. Jak a kde takové farmy už fungují a proč je lidstvo tolik potřebuje, vysvětlí ve své přednášce 13:00 v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání.“  


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.