Centrum regionu Haná má nový evropský patent

Lukáš Spíchal z vědeckého týmu Centra regionu Haná.
Foto: Pavel Konečný
středa 10. září 2014, 08:02 - Text: Martina Šaradínová

Stimulátor růstu rostlin, který vyvinuli vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) ve spolupráci s Freie Universität v Berlíně, získal evropský patent. Látka s pracovním názvem PI-55 dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů, což má příznivý vliv na její růst, zvětšení kořenového systému a odolnost vůči stresovým podmínkám.

Hormony, konkrétně cytokininy, hrají důležitou roli v celé řadě procesů souvisejících s regulací růstu a vývoje rostlin. Přínos olomouckých a berlínských odborníků spočívá v objevu látek, které v rostlinách vnímání cytokininů naruší, a tím se pozmění jejich vývoj i růst. Technologii cytokininových antagonistů a první látku založenou na tomto principu popsali v roce 2009. Letos v červenci se celý proces udělení evropského patentu završil.

„Rostlina má svoje receptory, jimiž vnímá vlastní chemické signály – hormony. Naše látka ale receptory zablokuje, rostlinu zjednodušeně řečeno oslepí pro vnímání jejích vlastních hormonů. Pokud by se látka použila jako agrochemikálie, není nutné ji podávat ve velkých dávkách. Velká výhoda je i to, že není toxická,“ uvedl Lukáš Spíchal z vědeckého týmu CRH.

Podobná látka zatím na trhu není

Doposud se používají stimulátory, které fungují na odlišných principech. Přípravky založené na technologii cytokininových antagonistů zatím na trhu chybějí. Patentovaná látka přitom nepředstavuje žádné ekologické riziko, podporuje růst kořenové soustavy, zvyšuje výnos plodin i jejich odolnost vůči stresovým podmínkám.

„Například mák je náchylný na sucho. Látka má ale protistresový účinek, takže pomůže rostlině tuto situaci lépe přečkat. Testování bylo úspěšné i na pšenici, ječmeni, kukuřici a řepce. Může být přínosem pro zemědělce všude tam, kde bude potřeba ovlivnit růst rostlin, může pomoci řešit naléhavé problémy výživy populace,“ doplnil Spíchal. Evropský patent je dalším předpokladem pro komerční uplatnění látky, o němž vědci jednají.

Patentová ochrana se rozšířila na větší území

Evropský patent navazuje na český patent z roku 2009, zvyšuje patentovou ochranu růstového stimulátoru a jeho územní rozsah. Na vzniku látky se podílel výzkumný tým Laboratoře růstových regulátorů pod vedením Miroslava Strnada, který stojí mimo jiné i za objevy látek na bázi rostlinných hormonů, které mají protinádorové účinky. Jedná se například o olomoucin či roskovitin. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.