Vědecké špičky na biotechnologie rostlin se sjedou do Olomouce

Skleník Regionálního centra Haná.
Foto: Pavel Konečný
pondělí 10. června 2013, 14:28 - Text: Martina Šaradínová

Vědecké špičky z celého světa v oblasti biotechnologií rostlin se sjedou na konferenci Olomouc Biotech 2013: Plant Biotechnology – Green for Good II. Ve dnech 17. až 21. června ji pořádá Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, jež očekává účast více než stovky vědeckých pracovníků a studentů biotechnologických oborů z tuzemska i zahraničí.

Cílem konference, která navazuje na stejnojmennou akci z roku 2011, je podnítit spolupráci mezi různými oblastmi výzkumu, vývoje a inovací biotechnologií rostlin. „Během pěti dnů budou na programu témata jako genetické šlechtění obilovin, reakce rostlin na stresové podněty, zvyšování jejich odolnosti vůči stresu nebo bioenergetika a propojení biotechnologického průmyslu s akademickou sférou,“ uvedl ředitel Centra regionu Haná Ivo Frébort.

Na programu budou i geneticky modifikované rostliny

Diskutovat se bude rovněž o možnostech využití geneticky modifikovaných rostlin v souvislosti s plány Evropské unie na rozvoj bioekonomiky. „Vhodné využití vědeckého potenciálu a dosažených znalostí v oboru biotechnologií, kterými se Centrum regionu Haná dlouhodobě zabývá, by mohlo pro Českou republiku znamenat ekonomické přínosy a zvýšení konkurenceschopnosti,“ doplnil Frébort.

Z významných hostů na konferenci vystoupí například prezident Evropské biotechnologické federace profesor Marc van Montagu, který je průkopníkem v oboru genetické transformace rostlin, či profesor Heribert Hirt – představitel Evropské organizace pro rostlinnou vědu. Do Olomouce zavítá také Kristin Bilyeu, jejíž výzkum se zaměřuje především na zdokonalování skladby zrna sójových bobů pro zlepšení výživnosti potravin a krmiv. Bilyeu pracuje pro americké ministerstvo zemědělství, které řídí zemědělskou výzkumnou politiku USA. Mezi zvanými hosty bude i Anastasios Melis, profesor Kalifornské univerzity v Berkeley, jehož zaměřením je fotosyntéza a bioenergetika rostlin, profesor Tony Bacic z Univerzity v Melbourne, který se mimo jiné zabývá strukturou, funkcemi a biosyntézou komplexních sacharidů a funkční genomikou obilovin. V neposlední řadě přijede i Yuri Gleba, generální ředitel společnosti Icon Genetics, která objevuje a vyvíjí nová biofarmaceutika (bioléčiva) a bílkoviny za využití zelených rostlin jako hostitelů.

Vědci se sejdou v nových prostorách centra

Konference se uskuteční v nových prostorách centra na ulici Šlechtitelů, které budou 17. června slavnostně předány zhotovitelem stavby. Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum vzniklo v roce 2010 díky spolupráci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Jeho vybudování, doplnění přístrojového vybavení a zahájení provozu podpořila Evropská unie a státní rozpočet zhruba 808 miliony korun. Centrum je rozděleno do pěti oddělení, která se zaměřují na proteinovou biotechnologii, chemickou biologii a genetiku, rostlinné biotechnologie, nové materiály a metody šlechtění rostlin a fytofarmu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.