Vědecká centra se představila návštěvníkům AFO i podnikatelům

Ředitel RCPTM Radek Zbořil.
Foto: Viktor Čáp
čtvrtek 16. dubna 2015, 21:35 - Text: Martina Šaradínová

O nových možnostech spolupráce hovořili dnes v Pevnosti poznání na Business meets Science zástupci univerzitních vědeckých center a podnikatelé. Slavnostnímu otevření interaktivního muzea vědy předcházela i přednáška o nanočásticích či diskuze vědců a mecenášů vědy Neuron Stories.

„Prostor vybízí k neformálním diskuzím nad vědeckými tématy i o možnostech spolupráce. Podobných akcí by se mělo konat více, firmy tak mají možnost si udělat obrázek o celém spektru aktivit jednotlivých center. Například jsme navázali prvotní kontakty s firmou, která má zájem o aplikaci nanostříbra,“ uvedl Pavel Tuček z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

O tom, jak lze výsledky vědy převádět do praxe, hovořili i zástupci Ústavu molekulární a translační medicíny. „Touto cestou můžeme představit naše produkty, techniky a služby. Cílem je, aby se dostaly k cílovému zákazníkovi, tedy pacientovi,“ potvrdil Radek Trojanec.

Nové kontakty se podařilo navázat i Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. „Účast na akcích tohoto typu velmi vítáme, protože umožňují prakticky představit firmám výhody spolupráce s vědeckými centry. Hovoříme o možnostech konkrétních projektů, jakou mohou mít formu a co mohou firmám přinést. Na každé takové akci navážeme nové kontakty s  firmami a v některých případech se následně skutečně domluvíme na spolupráci,“ řekl za centrum Libor Hájek.

Spokojena odcházela i ředitelka Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Jitka Janečková. „Domluvili jsme se na dalších prezentacích pro firmy. V Olomouci jsou tři špičková centra s velkým potenciálem, který by bylo škoda nevyužít,“ uvedla Janečková.

O špičkové vědě na univerzitě Palackého se dnes v Pevnosti poznání dozvídali i účastníci Academia filmu Olomouc. Ředitel RCPTM Radek Zbořil nejprve představil na přednášce atraktivní svět nanočástic. Podle něj tyto objekty, které jsou tisíckrát menší než tloušťka lidského vlasu a dokonce menší než třeba většina virů, mají mnoho funkcí. Nejen že dokážou chránit nebo čistit, ale dokonce prý i milují. V následné panelové diskuzi Neuron Stories se představil i fyzikální chemik Michal Otyepka, jehož výzkum podpořil Nadační fond Neuron.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.