Univerzita hostí světové odborníky na rostlinné patosystémy

Profesor Lebeda během zahájení konference.
Foto: Martina Šaradínová
úterý 2. července 2013, 13:58 - Text: Martina Šaradínová

Na sedm desítek odborníků z celého světa se dnes sjelo do Olomouce na první mezinárodní konferenci Wild Plant Pathosystems, která se zaměří na výzkum v oblasti přírodních rostlinných patosystémů. Mezi hosty nechybí jeden z nejvýznamnějších světových fytopatologů a evolučních biologů Jeremy J. Burdon z Austrálie.

Pod pojmem přírodní rostlinné patosystémy si lze v nejobecnější rovině představit interakce planě rostoucích rostlin a jejich patogenů, případně škůdců. Jedná se o oblast výzkumu, která je relativně nová a začala se intenzivně rozvíjet až v posledních dvaceti letech. „Jde o výzkum, který spadá do vědního oboru fytopatologie, avšak má celou řadu přesahů do populační biologie a genetiky, epidemiologie a evoluční biologie či praktických disciplín, jako je šlechtění rostlin,“ uvedl hlavní organizátor konference Aleš Lebeda z katedry botaniky přírodovědecké fakulty.

Účastníci se do pátku zaměří na teoretické či metodologické otázky vztahující se k přírodním rostlinným patosystémům. Hovořit se bude například o problematice vzájemného ovlivňování rostlin a patogenů, epidemiologické a evoluční dynamice v agroekosystémech či uplatnění poznatků ve šlechtění rostlin. „Je potřeba poděkovat profesoru Lebedovi, že tuto konferenci zorganizoval. Fytopatologii se mnoho konferencí nevěnuje, proto ji považuji za výjimečnou. Navíc jsou tu velké kapacity oboru,“ uvedl vedoucí katedry botaniky Vladan Ondřej.

S myšlenkou uspořádat konferenci v Česku přišel před dvěma lety jeden ze zakladatelů této vědní disciplíny Jeremy J. Burdon během 18. mezinárodního botanického kongresu v australském Melbourne. „Důvodem tohoto oslovení byla skutečnost, že v této oblasti pracuji již téměř třicet let. Nejdříve sám a po přechodu na univerzitu s řadou svých studentů a kolegů. Považoval jsem tuto nabídku za velkou výzvu, ale i projev uznání naší práce. Na podzim roku 2011 jsem tuto nabídku definitivně přijal a pustil se do vlastních příprav,“ uvedl Lebeda.

Pozvání na konferenci nakonec přijali odborníci z 16 zemí celého světa. Kromě většiny vyspělých států Evropy jsou zastoupeni i účastníci z Alžírska, Austrálie, Izraele, Japonska, Nového Zélandu a USA. Na konferenci budou prezentovat celkem 23 hlavních přednášek, 17 krátkých sdělení a 22 posterů.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.