Udržitelný rozvoj, nebo ústup?

K významným účastníkům konference patří (zleva) Bedřich Moldan, Pavel Nováček, geograf Mikuláš Huba a ekolog Ivan Rynda.
Foto:
Velena Mazochová
čtvrtek 8. listopadu 2012, 13:37 - Text: Velena Mazochová

O tom, do jaké míry se vytrácejí šance na dlouhodobě udržitelný rozvoj, diskutuje od dnešního rána v Divadle hudby více než stovka účastníků konference věnované aktuálním otázkám životního prostředí v globalizovaném světě. Hlavním mottem je koncept trvale udržitelného ústupu.

„Měli bychom připustit a promýšlet alternativu, že se úsilí o dlouhodobě udržitelný rozvoj nepodaří a že naši současnou energetickou a surovinovou úroveň budeme muset v budoucnu snížit. Je proto zcela legitimní uvažovat o alternativách, o jejich rizicích i příležitostech,“ uvedl docent Pavel Nováček, vedoucí Katedry rozvojových studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Jedním z impulsů k přípravě setkání se stala červnová konference OSN v Rio de Janeiru o udržitelném rozvoji, která nepřinesla očekávané výsledky a na níž představitelé států pouze potvrdili závazky z předchozích konferencí. Se svými postřehy z tohoto mezinárodního summitu se přijel do Olomouce podělit i její přímý účastník profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí.

Podle Moldana je pojem ústupu spíše metaforou, která má vést k novému zvažování možností, jak myšlenku udržitelného rozvoje zachovat a realizovat. „Je třeba mít na paměti, že došlo k mobilizaci velkých společenských skupin a vědeckých komunit, které urgentně žádají vlády, aby to vzaly na vědomí. Důležitá je také poměrně rozsáhlá mobilizace soukromého sektoru. K finanční podpoře významných projektů se přihlásily zejména velké korporace, které se zároveň zavázaly k podávání podrobných zpráv o své činnosti,“ uvedl Moldan. „Překonat partikulární zájmy států v době ekonomické krize je obtížné, ale já jsem opatrný optimista,“ doplnil.

Pozvání na olomouckou konferenci přijali odborníci z výzkumných institucí i praxe a řada studentů. „Jsou zde zástupci krajských úřadů, ministerstva životního prostředí, chráněných krajinných oblastí i odborníci z vědeckých a výzkumných institucí Česka a Slovenska,“ uvedl Nováček. Přiznal, že tak velký zájem jako pořadatel ani nečekal.

Konferenci s názvem Rio + 20: Od udržitelného rozvoje k ústupu? pořádá katedra rozvojových studií ve spolupráci s Českou a slovenskou asociací Římského klubu a Společností pro trvale udržitelný život v České a Slovenské republice.

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.