Táboření v Pevnosti poznání přilákalo přes dvě stovky malých fanoušků vědy
Oči, uši, nos nebo hmat jsou hlavními badatelskými nástroji nejmladších vědců, kteří se v prvních dvou srpnových týdnech střídají na letním vědeckém táboře v Pevnosti poznání. Na dobrodružnou cestu plnou zábavy a poučení se vydávají už od začátku prázdnin, poslední letošní turnus se pro ně otevřel právě dnes.
Podobně jako minulý týden se v interaktivním muzeu vědy utábořilo téměř třicet dětí ve věku od šesti do dvanácti let. Organizátoři pro ně připravili program s názvem Na vlně smyslů zaměřený na smyslové vnímání a seznámení s životem handicapovaných.
Věda, výtvarka a pohyb
„Chceme dětem ukázat, jak to vypadá v momentě, kdy člověk nevidí nebo neslyší, a který kompenzační smysl při tom využívá. Posloucháme zvuky přírody, například jaké podoby má vítr, nebo si projdeme část parku se zavřenýma očima,“ přiblížila koordinátorka srpnových pobytů Vendula Dostálová.
Pětidenní program doprovázejí výtvarné, přírodovědné a pohybové aktivity. „Využíváme samozřejmě zdejší prostory a snažíme se, aby si děti všechno prohlédli a osahali. Chceme je motivovat v jejich zájmu o poznání i k návštěvě Pevnosti,“ vysvětlila Dostálová.
„Snad budeme dělat něco s vědou, tu ve škole ještě nemáme. Chtěl bych si zkusit třeba nějaké chemické pokusy,“ prozradil desetiletý Jakub Ondroušek minulé pondělí. O rok mladší Štěpán Vrančík se v muzeu vědy neocitl poprvé. „Už jsem tady byl s mámou a s tátou. Přírodověda mě baví,“ potvrdil Štěpán.
Původní kapacita nestačila
K uspořádání vědeckých táborů v druhé polovině prázdnin vedl organizátory zájem rodičů, který převýšil kapacitu tří předcházejících turnusů. „Červencové termíny jsme vyhlásili už v dubnu a během tří týdnů se naplnily,“ potvrdila koordinátorka letních táborů Lenka Oprštěná.
V červenci se na táborech podle ní vystřídalo téměř 180 dětí, pro které animátoři Pevnosti poznání připravili dva tematické okruhy. Program pro děti od šesti do osmi let byl inspirován slavným francouzským seriálem Byl jednou jeden život, pro starší školáky ve věku devět až dvanáct let byl určen pobyt na téma Věda není věda.
„Mladší děti si domů odnášely obrázek s vlastní obkreslenou postavou, kterou průběžně dotvářely různými výtvarnými technikami. Například plíce ze dvou igelitových pytlíků s brčky mohly nafukovat, do pravé a levé hemisféry si lepily hudbu a slovíčka, do žaludku jídlo, které mají rádi. Starší děti zase řešily kriminální případ a odlívaly stopy, braly otisky prstů nebo zkoumaly vzorky vlasů pod mikroskopem,“ přiblížila některé aktivity Oprštěná.
V inspirativním prostředí Pevnosti poznání se letní vědecké tábory konaly poprvé právě v letošním roce. Navázaly tak na předchozí ročníky oblíbeného prázdninového táboření na přírodovědecké fakultě.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.