Stupkovo kvarteto slaví 35. narozeniny

Komorní soubor přírodovědecké fakulty slaví výročí koncerty.
Foto: Martina Šaradínová
sobota 27. srpna 2016, 08:13 - Text: Martina Šaradínová

Na svém kontě má asi 450 koncertů, z nichž některé se konaly v místech, kde se psaly (nejen hudební) dějiny. Jeho členové nastudovali a provedli kolem 105 smyčcových kvartetů a hrou na 16 strunách potěšili tisíce posluchačů v tuzemsku i zahraničí. Řeč je o Stupkovu kvartetu, komorním souboru přírodovědecké fakulty, který letos slaví 35. výročí založení.

Historie kvarteta se začala psát v roce 1981 pod názvem Nové kvarteto. U jeho zrodu stáli dva nynější členové – absolvent fakulty a primárius kvarteta Vladimír Žůrek a violista Jiří Kobza, který působil na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky. K zakládajícím členům patřili i Jiří Kučera a Dan Marek. Teprve když soubor dosáhl odpovídající úrovně, pojmenovali ho po Františku Stupkovi, jenž byl v letech 1946 až 1956 šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc. „Obdivovali jsme ho a chtěli jsme ho tím uctít. Pro nás to zároveň znamenalo závazek: buďte pilní, studujte, cvičte, abyste nedělali ostudu tomuto velkému jménu,“ vzpomíná Žůrek.

Hrají klasiku i málo uváděná díla

Osazenstvo souboru se několikrát změnilo, v posledních dvou desetiletích do čtveřice patří členové Moravské filharmonie Olomouc Martina Fischerová (housle) a David Kostrhon (violoncello). Dvakrát týdně se scházejí na přírodovědecké fakultě a několik hodin tam cvičí skladby pro vystoupení. V jejich podání publikum slyšelo klasický světový repertoár pro smyčcová kvarteta, tedy díla Haydna, Mozarta, Beethovena, Schumanna a dalších. Za ještě významnější považují členové kvarteta český repertoár. Vždyť vedle zhruba deseti Dvořákových kvartetů provedli i známý Dvořákův klavírní kvintet Opus 81 a svého času jako jediní v tuzemsku hráli jeho kvintety s opusovými čísly 1 a 5. Výjimečné bylo i ztvárnění všech pěti Foersterových kvartetů, které mimo jiné zahráli v Praze ve Foersterově síni.

„Vnímali jsme, že tam kdysi varhaničil Antonín Dvořák, pak tam hrávali Foerster otec i syn. Koncertovali jsme také v slavném Carolinu, přišlo 400 lidí. Vážíme si ale i vystoupení v koncertní síni v Uničově, olomoucké Redutě či kapli Pöttingea,“ prozradil primárius, který veškerá vystoupení pečlivě zaznamenává v kronice. Mnoho jejích listů zaplnil v posledních pěti letech. Stupkovo kvarteto má totiž za sebou sérii úspěšných projektů. Současným autorům věnovalo sérii Zelená soudobé hudbě, při níž provedení šesti kompozic přihlíželi i samotní autoři. V roce 2011 soubor slavil 30. narozeniny, po cyklu koncertů následovalo nahrání CD. O rok později se hudebníci vydali i do zahraničí, pod názvem Průsečíky české a německé hudební kultury hráli v Lipsku, Vídni, Praze či Olomouci. Projekt Konfrontace – česká komorní hudba v proměnách času z roku 2014 přinesl kvartetu Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oboru hudebního umění. Vloni kvarteto hostovalo v Německu a uspořádalo koncerty na počest Františka Stupky, u nějž si hudební svět připomínal 50 let od jeho úmrtí.

Hudba si s přírodními vědami rozumí

Jak jinak než koncerty slaví kvarteto i letošní jubileum. Současně plánuje změny v obsazení. „Když se ohlédnu za dosavadní historií souboru, cítím spokojenost. Smyčcový kvartet je forma, do níž skladatelé mnohdy vložili to nejlepší, co v nich bylo. Pro nás je výzva to dobře zahrát a přesvědčit o kvalitě i posluchače,“ bilancuje Žůrek.

On i violista Jiří Kobza jsou důkazem skutečnosti, že hudba a matematika jdou velmi dobře dohromady. „Matematika souvisí více s rozumem a hudba s citem. Dohromady vytvářejí rovnováhu, která je pro člověka důležitá,“ uzavřel hudebník a dlouholetý středoškolský učitel matematiky a fyziky Žůrek.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.