Slyšet světlo, vidět zvuk

Performance divadla ÚDIF, kdy byly slyšet barvy.
Foto: Velena Mazochová
pátek 11. ledna 2013, 14:51 - Text: Velena Mazochová

Vznik hlasu, atomové hodiny nebo plešatost černých děr tvořily dnes náplň přednášek na přírodovědecké fakultě určených především studentům středních škol. Populární formou je seznámil s „tajemstvím“ vědy Olomoucký fyzikální kaleidoskop.

Také laboratoře otevřely dveře tématům napříč fyzikálním světem – zájemci měli možnost získat poznatky z oblasti atomové a jaderné fyziky, aplikace laserů a holografie, zúčastnit se měření optických vlastností oka nebo se seznámit s nanotechnologiemi. Jubilejní desátý ročník byl obohacen performancí Úžasného Divadla Fyziky.

„Moc se mi tady líbí, na Univerzitě Palackého bych chtěla určitě studovat,“ prohlásila Barbora Hořelicová, která navštěvuje gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. „Zaujaly mne nanotechnologie, zvlášť ve vztahu k lékařství,“ dodala letošní maturantka, která chce podat přihlášku ke studiu na lékařskou a přírodovědeckou fakultu. 

Podle proděkana Miloslava Duška je propagace exaktních věd v současné době naprostou nutností a akce typu olomouckého kaleidoskopu představují jednu z cest, jak čelit klesajícímu zájmu i nízké úrovni vzdělanosti v oblasti přírodovědných oborů. „Zájem o kaleidoskop je stabilně velmi vysoký. Mezi studenty jsou i ti, kteří sice fyziku dále studovat nechtějí, ale prostě je zajímá. A tady si mohou potvrdit, že to není žádná nuda,“ uvedl profesor Dušek.

Zpestřením dnes bylo vystoupení divadla ÚDIF. „Podobně jako my začínali i v Brně s popularizací přírodních věd jako parta nadšenců a dotáhli to až k současné divadelní formě,“ představil Dušek Úžasné Divadlo Fyziky. Soubor dnes přijel do Olomouce s představením Slyšet světlo, vidět zvuk, které hravou a inspirativní formou odkrývá vybraná „tajemství vědy“.

Olomoucký fyzikální kaleidoskop přilákal i letos do budovy na Envelopě a do Společných laboratoří optiky asi pět stovek studentů ze středních škol z celého olomouckého regionu. „Většina z nich nám je věrná a jezdí opakovaně, například gymnazisti z Valašského Meziříčí, Šternberka, Zábřehu, Olomouce nebo z přerovské průmyslovky,“ uvedl za organizátory Lukáš Richterek z katedry experimentální fyziky.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.