Setkání s nobelistou? Něco jako svátek

David J. Wineland (vlevo), stážistka Havrdová a Roman Kubínek na společné fotografii.
Foto:Petr Paucek
pondělí 11. února 2013, 10:05 - Text: Pavel Konečný

Docent Roman Kubínek z katedry experimentální fyziky se ve Spojených státech setkal s držitelem poslední Nobelovy ceny za fyziku Davidem Winelandem.

Práce v laboratoři byla pro Kubínka a doktorandku oboru Aplikovaná fyzika Markétu Havrdovou náplní několika únorových dnů na University of Colorado. V projektu Kontakt, který zde řeší s americkým kolegou Petrem Pauckem, jde nejen o utužení spolupráce Evropy a Spojených států. „Je třeba říct, že to je velmi produktivní pracovní pobyt, protože jde o cenné poznatky jak v oblasti experimentalní, tak i poznání fungování zdejší univerzity,“ uvedl Kubínek. 

Jen náhodou se v jednom z dnů, kdy byli v laboratoři, konala přednáška na tamější Medical School, která měla za cíl seznámit zájemce s laureáty Nobelovy ceny za fyziku, chemii a medicínu.

„K mému překvapení přednášku o Nobelově ceně za fyziku měl sám oceněný David J. Wineland, který se zabývá kvantovými stavy částic. Přednáška byla názorná a sám laureát byl velmi sympatický. Vůbec nebyl problém prohodit s ním pár vět. Je to pro mě svátek. Žádného jiného nobelistu jsem neviděl, natož abych si na něj sáhl,“ podělil se o dojmy Kubínek.

Wineland dostal cenu za celoživotní bádání v oblasti atomové a kvantové optiky spolu se Sergem Harochem. Oba laureáti svými objevy významně přispěli k rozvoji metod přípravy speciálních kvantových stavů světla a atomů i metod měření časového vývoje těchto kvantových stavů. Wineland z NIST (Národní institut standardů a technologie) v Coloradu studoval stavy jednotlivých atomů, které jsou zachycené v optické pasti a chlazené na nízké teploty.

„Nobelovu cenu za fyziku má na University of Colorado pět nositelů. To určuje také její velikost a pozici na trhu,“ dodal Kubínek. Další dvě nobelovky získali na univerzitě chemici.

University of Colorado patří k nejlepším státním vysokým školám v USA. Založena byla v roce 1876 a má přibližně 28 tisíc studentů.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.