S Badatelem klidně až k Nobelově ceně
Stáže na odborných pracovištích přírodovědecké fakulty a zapojení do vědecké práce nabízí talentovaným středoškolským studentům projekt Badatel. Dvěma studentkám už vynesl ocenění České učené společnosti.
Středoškolští studenti získají příležitost rozvinout a uplatnit své znalosti pod vedením špičkových vědeckých pracovníků. Při volbě tématu si studenti vybírají z databáze výzkumných projektů. Základem je dobrovolná práce bez formálních omezení a byrokracie, která více než na testech znalostí staví na motivaci a radosti z procesu vědeckého poznání.
„To, jakým způsobem bude stáž probíhat, záleží na dohodě mezi studentem a školitelem. Obvykle jsou spolu v kontaktu jedenkrát týdně,“ popsal režim spolupráce středoškoláků a vědců docent Martin Kubala, který je koordinátorem projektu.
České hlavičky
Výsledky své práce, kdy jsou studenti součástí vědeckých týmů, mohou pak prezentovat na seminářích, konferencích nebo v soutěžích. Podle organizátorů jsou často plně srovnatelné s bakalářskými, nebo i diplomovými pracemi. Za dosud nejvýraznější talenty projektu považuje Kubala úspěch dvou „badatelských“ stážistek, které získaly ocenění České učené společnosti a České hlavičky.
„Je skvělé, že díky projektu Badatel obě tyto studentky zjistily, že v Olomouci děláme zajímavou vědu a rozhodly se pro vysokoškolské studium na naší fakultě,“ doplnil Kubala.
V současnosti je ve výzkumných úkolech zapojeno více než čtyřicet studentů v jednadvaceti projektech. „Většina z nich začíná na přelomu září a října a končí před maturitou. Řada studentů se ale přihlásí už v nižších ročnících střední školy a potom se práci na projektu věnují i dva nebo tři roky,“ uvedl Kubala.
Badatelská přípravka
První studenti začali řešit své výzkumné úkoly v roce 2006. Řada z nich nyní končí magisterské studium. To, jestli v Olomouci vyrůstá nová vědecká generace, ukáže podle Kubaly teprve případné doktorské studium.
„Projekt Badatel je každopádně skvělá přípravka a může pomoci některým talentovaným studentům nastartovat svůj vědecký růst tak, že to jednou dotáhnou třeba až k Nobelově ceně,“ zhodnotil Kubala.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.