První exponáty pro Pevnost poznání jsou hotovy
Prostorové piškvorky, obří hlavolamy či dvoumetrové ocelové váhy. To jsou některé z prvních exponátů, které pro budoucí interaktivní centrum Pevnost poznání v Korunní pevnůstce v Olomouci vznikly v dílnách přírodovědecké fakulty. Prověří nejen logické myšlení dětí i dospělých, ale přiblíží i poznatky z celé řady vědních oborů.
„Chceme vybudovat interaktivní muzeum, které nebude jen hernou, ale bude přinášet i vědecké poznatky. Bude spojnicí mezi vědeckými pracovišti a studenty a veřejností. Centrum poskytne zázemí pro veškeré aktivity na poli popularizace vědy na Univerzitě Palackého a bude výkladní skříní celé univerzity,“ uvedla koordinátorka projektu Blanka Krausová. Muzeum se návštěvníkům otevře příští rok v létě.
Exponáty odkazují i na historii
Na základě požadavků vědců vyrůstají exponáty přímo v Olomouci pod rukama místních řemeslníků. Protože muzeum vzniká v areálu bývalé vojenské pevnosti, autoři chtěli tvorbu modelů propojit i s vojenskou historií. Například 3D piškvorky mají barvy armád, které se u Olomouce setkaly v roce 1748. „Oproti klasickým piškvorkám je tady třetí rozměr, který umožňuje poskládat čtyři kuličky také nahoru. Člověk musí mít poměrně dobrou prostorovou představivost a musí předvídat několik tahů dopředu,“ uvedl autor návrhu a výtvarník Ondřej Plachký. Jeho nápadem jsou i velké šachy v barvě uniforem rakouských a pruských vojáků.
Zatím největším exponátem jsou speciální váhy inspirované předlohou z 19. století. Mají pomoci zjistit, která z devíti přiložených koulí má jinou hmotnost než ostatní. „Zatím máme vyrobeno šest exponátů. Použili jsme materiály především ‚dětemodolné‘ a také respektujeme historický objekt, kde budou umístěny. Jedná se především o dřevo, kov a plasty. Tato práce je pro mne splněním snu, o němž jsem předem ani nevěděl,“ prozradil Plachký.
Lidé projdou i korytem řeky či expozicí mozku
Během příštích týdnů začnou práce i na rozsáhlém modelu koryta řeky, který bude součástí expozice Voda v krajině. Návštěvníci si budou moci v budoucnu prohlédnout rovněž expozici mozku, chybět nebudou ani nejmodernější technologie včetně dotykových obrazovek. „Každý exponát je prototypem, nejde o kousky ze sériové výroby. Je to práce mnoha lidí od výtvarníků, vědců a lektorů až po strojaře, kteří dávají návrhům reálnou podobu. Skloubit představy s reálnými možnostmi je často oříšek, na rozdíl od jiných center sázíme na špičkové znalosti a dovednosti místních odborníků,“ doplnila Krausová.
Pevnost poznání vzniká v bývalém dělostřeleckém skladu v areálu Korunní pevnůstky, kde pokračují stavební práce. Celkové náklady dosáhnout zhruba 200 milionů korun. Projekt je hrazen z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, dotace činí 150 milionů korun. Objekt bývalého dělostřeleckého skladu si v sobotu bude moci prohlédnout veřejnost při dnech otevřených dveří, které univerzita pořádá. Odborníci budou desetičlenné skupinky provázet v době od 9 do 14 hodin, k vidění budou i některé exponáty.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.