Přírodovědecká fakulta třídí!

Studenti na Envelopě třídí. Svědomitě.
Foto: Pavel Konečný
sobota 8. prosince 2012, 08:00 - Text: Velena Mazochová

Téměř osm desítek stanovišť s barevnými kontejnery a taškami mají nově k dispozici studenti, pedagogové i návštěvníci budovy olomoucké přírodovědecké fakulty na Envelopě.

Třídit odpad v jedné z největších součásti Univerzity Palackého je možné díky projektu Čistá univerzita. Na většině míst budovy lze třídit plast a papír, ve vestibulech a na vybraných katedrách také sklo. Na centrálním stanovišti v přízemí i nápojové kartony. Na stejném místě je instalováno také speciální ekocentrum pro třídění drobných elektrozařízení, jako jsou staré mobily, počítačové myši nebo klávesnice, staré baterie, zářivky či tonery.

„Těší nás, že se nám podařilo díky studentům a odborníkům do projektu zapojit. Chceme se na fakultě soustředit také na osvětu v oblasti třídění odpadů ve formě informačních plakátů, exkurzí či přednášek. Úspěšnost a funkčnost celého systému totiž není závislá jen na možnostech mít odpad kam třídit, ale zejména na ochotě zájemců správně odpad separovat,“ popsal děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Studenti jsou svědomití

Podle náhodných ohlasů už studenti o nových možnostech vědí a také jich využívají. Třídění odpadů je samozřejmostí na fakultě i doma.

„Barevných košů tady na fakultě využíváme a třídíme vše – baterie, plasty, sklo i papír. Doma barevné koše sice nemáme, ale třídíme taky. Papír například odvážíme do blízké základní školy, která sběr organizuje,“ uvedla studentka čtvrtého ročníku materiálové chemie Barbora Chládková. Podobně je na tom její spolužačka Jana Doubravová. „Je skvělé, že koše jsou na každém patře, člověk může vyhodit vše, co potřebuje. Doma třídíme taky,“ doplnila.

Čistá univerzita

Cílem pilotního projektu nazvaného Čistá univerzita je umožnit praktické třídění odpadů na veřejně přístupných místech - na chodbách, v posluchárnách, seminárních místnostech a pracovnách Univerzity Palackého.

Aktivity zahrnují zejména rozmístění nádob, košů a informačních tabulí. V dalších letech se předpokládá rozšíření projektu o další místa. Celý projekt je financován z prostředků informační kampaně Jak se točí odpady, na které se podílí Olomoucký kraj s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM a společností ASEKOL.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.